פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

כל העולם כיתה: מדוע כדאי ללמד בחוץ

תאריך פרסום: 09/02/2017

שיעור חוץ עם מנחה הרשת הירוקה

הסופר מאיר שליו תיאר פעם איך למד בילדותו: “שום דבר לא הגיע לקרסוליו של בית הספר היסודי בנהלל של סוף שנות החמישים, בעיקר בזכות שיטת הלימוד, שכללה יציאות רבות החוצה, אל מחוץ לחדר הכיתה.

וכך, את רוב הצמחים ובעלי החיים הכרנו בחוץ, בנאות מגוריהם ממש. התחלנו בשדות הכפר, עברנו לגבעות הסמוכות ובסופו של דבר הגענו גם לכרמל. בהזדמנות זאת, כשהיינו בחוץ, לימד אותנו המורה – יעקב מתתיה, שהעמיד הרבה תלמידים אסירי תודה – גם פרקים בהיסטוריה ובתנ"ך”.

כששואלים מבוגרים מה הם זוכרים מימי בית הספר, לרוב הם יענו: את הטיולים. גם ממרחק שנים רבות היציאה לטבע, השהות הבלתי אמצעית בסביבה טבעית, הן חוויות רבות עוצמה שנצרבות בזיכרוננו. מעטים, אם בכלל, יציינו את השיעורים בכיתות ואת שינון החומר כחוויה מרגשת מימי בית הספר.

ליציאה אל מחוץ לכיתה – אם לשם טיול ושהייה בטבע, להכרת הקהילה הקרובה או כדי ללמוד שיעורים ומקצועות "רגילים" במיקום שונה – יש יתרונות רבים:

  • לימוד בחוץ מעורר את אינסטינקט הלמידה הטבעית והספונטנית.

  • לימוד בחוץ מציב לתלמידים אתגרים מסוג חדש.

  • לימוד בחוץ מגשר בין החומר התיאורטי למציאות הרלבנטית לחיי התלמידים.

  • לימוד בחוץ, במגוון של סביבות ובתנאים משתנים, מפתח עצמאות וכישורים חדשים.

  • לימוד בחוץ לרוב מזמן יותר אפשרויות לאינטראקציות חברתיות.

  • לימוד בחוץ מספק הזדמנות ללמידה לא פורמלית, משחקית, מושכת ומהנה יותר.

  • לימוד בחוץ מפתח את היכולת להתמודד עם אי ודאות ומעודד לקיחת סיכונים (מבוקרים, כמובן).

  • לימוד בחוץ פונה לכל החושים ומעודד סקרנות ויצירתיות.

  • לימוד בחוץ מפתח קשר עם הסביבה הטבעית ועם הקהילה המקומית הסובבת את התלמיד.

כל אלה לא רק מעלים את המוטיבציה של התלמידים ללמוד, אלא גם משפרים את ההישגים הלימודיים בפועל. אולם למרות שלמידה בסביבה החוץכיתתית היא פרקטיקה פדגוגית רבת עוצמה, נעשה בה שימוש מועט מדי במערכת הלימודים הרגילה. למה זה כך?

רק נדמה לכם שהם משחקים

כן, אבללא בבית ספרנו

בעבודתנו עם צוותי חינוך אנו, מנחי הרשת הירוקה המתמחים בחינוך לקיימות, מדגישים את החשיבות הרבה שיש ללמידה החוץכיתתית כחלק בלתי נפרד מסדר היום ומהמערכת השבועית, ומעודדים גננות, מורים ומנהלים לחבר את הלמידה החוץכיתתית לתוכנית הלימודים השוטפת.

לצערנו, במקרים רבים מאוד אנו נתקלים בתגובה לא נלהבת במיוחד. "קשה לנו לצאת עם התלמידים החוצה”, אומרים לנו. “בחוץ קשה יותר להשתלט עליהם, יש התפרקות וכאוס…”.

אמת, זה לא פשוט – אך ללמידה החוץכיתתית יתרונות כה רבים שכדאי להתאמץ בשבילה. הנה כמה עצות זהב, שמנסיוננו יכולות לקדם את הרעיון:

1. התכוננו: בדקו מה דורשים נהלי משרד החינוך לגבי סיורים, בדקו עם הקב"ט היישובי (יש מקומות שבהם לא צריך אישור לסיור בתוך גבולות היישוב), דאגו לאישור יציאה גורף מההורים, בנו לכם "מאגר" של מלווים פוטנציאליים (הורים, סבים, דודים, אחים גדולים…).

2. תכננו: לימדו את השטח ואת מה שהוא יכול לזמן – החל מחצר בית הספר, השכונה, גן או פארק עירוני, סביבה טבעית וכלה באנשים מרתקים בקהילה. אחרי שתכירו את הסביבה, תוכלו להצליב את מה שגיליתם עם תוכנית הלימודים ולראות מתי שיעור בחוץ יכול להיות רלוונטי ומשמעותי.

3. שתפו את כל המערכת: כשיש גיבוי מהמנהלים ומכלל המורים ליציאה מהכיתה, קל יותר להכניס שיעוריחוץ למערכת כדבר שבשגרה. אפשר גם לבנות "מאגר בית ספרי" של שיעורים וסיורים מקומיים, לשימוש כל המורים.

4. הכינו את התלמידים: אל "תפילו" על התלמידים שלכם שיעור חוץ בהפתעה. לפני שיוצאים ללמוד בחוץ, צריך לקיים שיעור הכנה, לתת לתלמידים מידע על איך ואיפה יתנהל השיעור, רקע לימודי לקראת מטלת החוץ הצפויה וכן להבהיר להם את כללי ההתנהגות.

5. עשו זאת בהדרגה: חשוב להבין שכשאנו יוצאים מהכיתה, יש צורך בבנייה של יכולת ואמון בין המורה לתלמידים. לכן אפשר להתחיל ביציאה למשימה אחת במהלך שיעור. אפשר לצאת קודם למסדרון או לחצר ביתהספר כדי להרגיל את התלמידים להתנהלות בחוץ, ורק אחר כך לצאת למקומות מרוחקים יותר.

6. אבל תהיו ספונטניים: אם בדרך לביתהספר נתקלתם בתופעה מעניינת, או שבסביבת ביתהספר מתרחש אירוע שיכול לקדם למידה – אפשר לשבור שגרה ולצאת מהכיתה לשם ניצול ההזדמנות.

7. שנו את הפוקוס: את שיעורי החוץ בונים אחרת משיעורי הכיתה. בדקו אילו מיומנויות מתחזקות בשיעור החוץ ותנו יותר מקום לחוויה ולמשחק, שאותו שמים בקונטקסט הלימודי. גם המתודולוגיות משתנות כמובן. לדוגמה: בכיתה מסבירים בצורה פרונטלית והדגש הוא על המידע, בחוץ משתמשים במתודות התבוננות, חקר וחידוד תשומת הלב ומחפשים חוויה רבחושית. אל תפחדו להתנסות: התחילו בבנייה של מטלה חוץ כיתתית אחת שמתאימה לחומר הלימוד ומקדמת אותו.

8. דברו על זה: למידה חוץכיתתית צריכה להיות מלווה ברפלקציה ובעיבוד החוויה, שיחה בכיתה על מה למדנו ואיך זה קשור לתוכנית הלימודים ולחיים שלנו בכלל.

9. תאמו ציפיות: חשוב להכיר בכמה אמיתות על מנת להגיע מוכנים ולא להתאכזב. למשל, שכמו שבכיתה לא כולם פעילים – גם בחוץ לא; וגם שלמידה חוץכיתתית היא לא רק כלי אלא מטרה בפני עצמה.

10. אל תתיאשו: זכרו שככל שלמידה בחוץ תיכנס לשגרת הלימודים כך יהיה קל יותר לצאת עם התלמידים.

גם הדלת היא הזדמנות ללמוד

יצאנו מהכיתה. מה עכשיו?

יש אינסוף דוגמאות לפעילויותחוץ פשוטות וחווייתיות. הנה מדגם קטנטן:

אנחנו על המפה: לומדים להכיר מפות ולהתמצא במפה, מציירים מפה של חצר בית הספר.

תערוכת ציורים: כל תלמיד מצייר צמח אחד בטבע וכותב לו "תעודת זהות". בכיתה כל תלמיד חוקר אודות הצמח שלו, ולאחר מכן משתפים בידע ועושים תערוכה של כל הציורים.

איפה הגבול: בשטח בית הספר מחפשים גבולות ארכיטקטוניים וגבולות אחרים – חברתיים, למשל ("זה השטח של הגדולים / המורים / חטיבה צעירה”).

סיור במשקפיים: להסתכל על הסביבה מבעד ל"עדשות" שונות: למשל דברים שאנחנו לא אוהבים, מפגעים, הזנחה וכן הלאה, וזאת לעומת "העדשה הוורודה" של דברים שמשמחים אותנו, מזמינים, מטופחים וכד'.

החיים עצמם: לתכנן תקציב ולצאת איתו ל"קניות" בסופר, לצאת לבנק ללמוד על מושגים כמו חיסכון, ריבית וכד'.

מזון לגוף ולנפש: לפגוש חקלאים ולראיין אותם, ללמוד על אובדן מזון בעזרת "לקט ישראל”, לחפש עסקים שתורמים שאריות מזון או לפגוש אקטיביסטים שמוציאים מזון טוב שנזרק.

אזרחי המקום: להציע מטלה יישומית בסוגיות חברתיות/ סביבתיות באזור הקרוב. לבקר בבית משפט.

חוק הטבע: בביולוגיה / כימיה/ פיזיקה אפשר לערוך ניסויים בחוץ. לבקר במעבדות של חוקרים אמיתיים באקדמיה.

צאו החוצה – עם כל העולם

כדי לעודד עוד ועוד אנשי חינוך להכיר ולהשתמש בכלי הלמידה החוץכיתתית, חברה הרשת הירוקה לעמותת outdooclassroomday – שמטרתה להוציא כמה שיותר תלמידים ברחבי העולם ללמוד בחוץ. העמותה קבעה יום שנקרא "היום הבינלאומי ללמידה חוץכיתתית", ובשנה שעברה השתתפו בו יותר מ-3,200 בתי ספר מרחבי העולם.

השנה מטרת הרשת הירוקה היא להוסיף את ישראל למפה העולמית, ולעודד כמה שיותר גנים ובתי ספר להצטרף למיזם ולצאת החוצה ביום שנבחר: ה-18 במאי.

כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס לאתר העמותה: outdoorclassroomday.com, ולהירשם (אפשר להפוך זאת לפעילות כיתתית בשיעור אנגלית).

המאמר התפרסם לראשונה במגזין "הגיע זמן חינוך"

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support