הרשת הירוקה | התכנית מיועדת לצוות ההוראה במערכת החינוך

תכניות חינוכיות ופיתוח פדגוגי

התכנית המשולבת לחינוך לקיימות של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך:
תכנית השתלמות מוסדית לפיתוח עובדי הוראה הפועלת בשיתוף ובמימון המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך ובליווי והנחייה של הרשת הירוקה והחברה להגנת הטבע. התכנית מיועדת לצוות ההוראה בגני ילדים, בבתי ספר היסודיים ובבתי הספר העל יסודיים, כאשר אחת ממטרותיה היא להוביל את בתי הספר וגני הילדים לקראת תהליך הסמכה למוסד ירוק.
ההשתלמות לגננות מוכרת לגמול וכוללת תכנים תיאורטיים ומעשים כאחד, למידה קבוצתית וכן ליווי פרטני של כל גננת במטרה להביא את הגן להתנהלות מקיימת ולהסמכה לגן ירוק.
בתי ספר מקבלים השתלמות בת 30 שעות למליאת חדר המורים, המוכרת לגמול באופק חדש. ההשתלמות עוסקת במגוון נושאים הקשורים לחינוך לקיימות ולמשבר הסביבתי ומשלבת ידע תאורטי לצד התנסות מעשית, מתודולוגיות ופדגוגיות חדשניות. במהלך ההשתלמות נפגשים המורים גם עם מרצים מומחים במגוון נושאים סביבתיים.
בנוסף לכך, מנחי הרשת הירוקה מלווים את צוות המורים המוביל את תחום הקיימות בבית הספר בכתיבת תכנית לימודים המותאמת לבית הספר. ההשתלמות מקנה ידע וכלים ליצירת אורח חיים מקיים בבית הספר ובקהילה ומסייעת בקבלת הסמכה לבית ספר ירוק ובית ספר ירוק מתמיד.

מניעים את הגלגל מחדש

תכנית חדשנית וייחודית לתלמידי העל-יסודי בנושא דלקים חלופיים שנולדה משיתוף פעולה בין התכנית הלאומית לתחליפי דלקים ולתחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה, משרד החינוך והרשת הירוקה.
התכנית פועלת בכיתות ט'-יא' במסגרת "גיאוגרפיה-אדם וסביבה" לבגרות במסגרת עבודות חקר בהערכה בית ספרית, וכן במסגרת "השכלה כללית" של משרד החינוך.
חשוב! התכנית ניתנת ללא עלויות לבית הספר!

מטרת התכנית היא לחשוף תלמידים לאתגרי המחר ולספק להם תמונת עולם רחבה והבנה של ההקשרים בין אנרגיה, ניצול משאבים מתכלים, כלכלה, חברה וסביבה, ובייחוד היכרות עם משאב הנפט ועם תחליפיו ועם טכנולוגיות מתפתחות בתחום. התכנית כוללת יציאה לסיור ותכנון פרויקט קבוצתי או אישי בנושא תחליפי דלק ופתרונות טכנולוגיים להפחתת תלות התחבורה בנפט.
התכנית עושה שימוש בדרכי הוראה-למידה מגוונות וחדשניות במטרה להניע את התלמידים למעורבות ולנקיטת עמדה, והיא זמינה גם בשפה הערבית.
מאות כיתות ועשרות בתי ספר בכל הארץ כבר השתתפו בתכנית, חלקם במשך שנתיים ושלוש ברציפות.
לבתי הספר המשתתפים בתכנית אנחנו מציעים מעטפת הכוללת:
א. חומרי לימוד ייחודיים – ערכה למורה (מודפסת ודיגיטלית) עם מתודות משתפות ומערבות.
ב. סיור לימודי – מימון מלא הכולל הסעה וכניסה לאתר.
ג. ליווי ותמיכה מקצועית – התאמת התכנית לצרכים הייחודיים של כל בית ספר ולקהל התלמידים שלו, ביקורים של מנחה מקצועי מטעם הרשת הירוקה במהלך התכנית ומתן תמיכה ופתרון בעיות שוטף. מנחי הרשת יעניקו למורים המשתתפים בתכנית תמיכה טלפונית. כמו כן עומד לרשות המורים המשתתפים בתוכנית אתר אינטרנט ובו מערכים מעודכנים וחומרים נוספים, פורטל שיתופי בין המורים.
ד. השתתפות באירוע גמר – נציגות מכל בית ספר תציג את הפרויקט המוביל שלה בכנס ארצי. באירוע הגמר יבחר חבר שופטים מטעם משרד החינוך, המינהלת לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה והרשת הירוקה בפרויקטים המצטיינים לשנה זו.

אתגרי המחר 2030

 תכנית פורצת דרך לכיתות ח'-י"ב. התכנית פותחה על ידי חברת westart בתמיכת מו"פ משרד החינוך, ומופעלת בשיתוף הרשת הירוקה. בהתבסס על יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא (SDG's) יצללו התלמידים לאתגרים הגלובאליים המעצבים את המציאות העולמית, ויעסקו במציאת פתרונות מעשיים לבעיות אמיתיות ובוערות. זאת תוך שימוש בשלל פלטפורמות של למידה חווייתית ומבוססת אתגרים.

17 יעדי הקיימות נקבעו על ידי האו״ם ב-2015 כתכנית גלובלית ל-2030 מתוך מטרה לאחד את העולם סביב האתגרים המרכזיים של המין האנושי. היעדים נחלקים ליעדים חברתיים, כלכליים וסביבתיים. העיסוק ביעדים מאפשר פיתוח נקודת מבט אמפתית, גלובלית, רלוונטית, המעניקה ערך ומשמעות לתהליכי הלמידה.

העיקרון המייחד את התכנית הוא שילוב של פלטפורמה דיגיטלית ייעודית לניהול יזמות, הנחייה ותוכן בווידאו, ומערכי שיעור מבוססים למידה פעילה של צוותים ברוח סדנאית. את התהליך ינחו א.נשי הוראה שהוכשרו על ידי צוות מנחי הרשת הירוקה במסגרת השתלמות מוכרת. ההנחיה יכולה להתבצע בכיתה או מרחוק.

תרבות הצריכה בראי האמנות

התכנית מיועדת לתלמידי תיכון במגמת אמנות. אנחנו מזמינים אתכם מלצאת איתנו למסע מרתק – חושי, אמנותי ותודעתי – במחוזות הכי מוכרים שיש: הקניון, השופינג המקוון, הפרסומות והידוענים. להתבונן על היום יום ועל הרגלי הצריכה שלנו, ועל הכוחות הפנימיים והחיצוניים המניעים הרגלים אלה. התכנית עוסקת בהיבטים האמנותיים והוויזואליים של תרבות הצריכה על פרסומותיה, ומזמינה את התלמידים להביא את המסרים שלהם דרך עשייה אמנותית. סיום התכנית יהיה בהזמנת הקהילה לתערוכה של היצירות.

זיהום פלסטיק בים כמראה לתרבות בת ימינו

סדרה בת 5 מפגשים, מתאימה במיוחד לתלמידי תיכון במגמת אמנות, אך ניתנת להתאמה לכל קבוצה מכיתות ד' ומעלה. המפגשים כוללים: הרצאה על פלסטיק בים, היכרות עם אמנים ועם יצירות אמנות, סיור בחוף הים, דיונים סביב דילמות, עבודה מעשית. התכנית מזמינה את המשתתפים למסע מרתק – חושי, אמנותי ותודעתי – דרך הפסולת שאנו מוצאים בחוף. את התחושות, התובנות והמסרים שלנו נתאר באמצעים אמנותיים. סיום המסע יהיה בהזמנת הקהילה לתערוכה של היצירות.

פיתוח תכניות חינוכיות ייחודיות

במסגרת עבודתנו העבודה הצמודה עם ובתוך רשויות מקומיות וארגונים אנחנו מתבקשים לא פעם לפתח תכנית לימודים ייחודית עבור הרשות / הארגון. התכנית מפותחת בדיאלוג עם הגורמים הרלבנטיים (מורות, מנהלות, מנהלת אגף חינוך וכד'), ומותאמת לדרישותיהם ולצרכיהם.
תכניות לדוגמה:
עבור עיריית נתניה (שעמה אנחנו עובדים כבר למעלה מ-12 שנים) פיתחנו תכנית על מגוון המינים העירוני, כולל הקמת אתר מגוון מינים עירוני וארגון יום שיא שנתי לקבוצות המנהיגות הירוקה מכל בתי הספר המשתתפים בתכנית.
תכנית ייחודית נוספת לדוגמה היא חקר מדעי בחוף הים (מתאימה לעל יסודי): דרך איסוף פלט ים מסוגים שונים נלמד מתודות של ניטור ומיון לקטגוריות, ניתוח ממצאים, כתיבת מסקנות – ולא פחות חשוב: דיון ערכי והתנהגותי. נצא מהמדע לאקטיביזם (מה כל אחד יכול לעשות), נעלה רעיונות לצמצום בעיית הפסולת בים וניישם אותם. 

פיתוח סביבות למידה

הרשת הירוקה פועלת בשיתוף רשויות מקומיות לשדרוג סביבות הלמידה והתאמתן לרוח הקיימות, בהלימה למודלים החדשניים ביותר של משרד החינוך, כדוגמת מודל הגן העתידי במאה ה-21. אנו מייעצים ומלווים אתכם בשדרוג חצרות גני הילדים וחצרות בתי הספר ובתכנון פינות טבעיות ומקיימות מחוץ למבנים ובתוכם. 

פרויקט לדוגמה: שדרוג כל חצרות הגנים ביישוב באר יעקב, וליווי כל הגננות לאימוץ אורחות חיים מקיימות בגן. הציצו בסרטון המופיע כאן.

 
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן