הרשת הירוקה | משבר האקלים כל מה שרציתם לדעת יש לכם את מי לשאול

משבר האקלים

מאז המהפיכה התעשייתית, ובאופן מואץ יותר בחמישים השנים האחרונות, שורף האדם דלקים פחמניים (פחם, נפט וגז) בכמויות הולכות וגדלות. התוצאה: עלייה חסרת תקדים בריכוז גזי החממה באטמוספירה, הקצנה באפקט החממה ועלייה בטמפרטורה העולמית הממוצעת.

ב-120 השנים האחרונות הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ עלתה ביותר ממעלה אחת צלזיוס וטמפרטורת האוקיינוסים בקצת יותר מחצי מעלה. שש מתוך עשר השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החל תיעוד הטמפרטורות ברחבי העולם. אם נמשיך לפלוט לאטמוספירה גזי חממה בקצב הנוכחי – עד לסוף המאה הטמפרטורות הממוצעות צפויות לעלות ב-4-6 מעלות. זה, לפי הערכות המדענים, יביא לכך שרוב כדור הארץ יהפוך למדבר. התחממות האטמוספירה והאוקיינוסים גורמת להמסה של הקרחונים האדירים בקטבים ולעליית מפלס פני הים. מדענים מעריכים כי במצב של "עסקים כרגיל", וללא שינוי בהתנהלותנו, צפויים פני הים לעלות ב-1-3 מטרים במאה הקרובה. התוצאה: הצפה של ערים ותשתיות לאורך החופים, וחלחול של מי מלח למי התהום, המשמשים לשתייה ולחקלאות.

השינויים האקלימיים מתבטאים בעלייה בתדירות של אירועי מזג אוויר קיצוניים: גלי חום ושריפות, סופות בעוצמות אדירות, בצורות ממושכות, גשמים עזים והצפות.

במקביל אנו עדים למשבר אקולוגי ולהכחדת מינים עולמית. ב-120 השנים האחרונות נכרתו כמחצית מנפח היערות של כדור הארץ. בעלי החיים נכחדים במהירות מבהילה: עד 50% מכלל בעלי החיים המוכרים נעלמו בעשורים האחרונים. כמעט מחצית מהיונקים היבשתיים איבדו 80% מתפוצתם במאה האחרונה. משבר האקלים מחריף את הפגיעה בטבע ומאיץ את קצב ההכחדה. 

אם לא יינקטו צעדי מניעה דרסטיים כבר עכשיו, לשינויי האקלים צפויות להיות השלכות ניכרות על האנושות. יותר ויותר אנשים ייתקשו להשיג מזון ומים. אחרים ייאלצו לעקור ממקום מגוריהם עקב הצפות או מדבור ויהפכו לפליטים.
בקרב קהילת המדע העולמית קיימת הסכמה רחבה שאנחנו נמצאים בתקופה קריטית, וכי יש לנו חלון זמן של כעשור כדי לפעול לפני שהמצב יהיה כבר בלתי הפיך והמערכות העולמיות יהיו בקריסה.

הרשת הירוקה ומשבר האקלים

בשנים האחרונות התחדדה אצלנו ברשת הירוקה ההבנה, כי משבר האקלים חייב להיכנס למערכת החינוך בצורה אינטנסיבית – אך בהתאמה לגיל התלמידים וליכולת ההכלה הרגשית שלהם.

כל מנחי הרשת הירוקה השתתפו בקורס שנתי ייחודי בנושא משבר האקלים. אנו דוחפים להפיכת משבר האקלים לנושא חובה בכל בתי הספר העל יסודיים. במקביל אנחנו בונים ויוצרים תכניות חינוכיות ייעודיות, לדוגמת מערכי שיעור על משבר האקלים שכתבנו לקראת מצעד האקלים.

בכל התכניות והפעילויות שלנו אנו שמים דגש מיוחד על התגובה הרגשית למידע על שינויי האקלים, על התאמת המידע לגיל וכן על אקטיביזם ועל הפעילות של ארגונים אזרחיים בעולם ובארץ .

יזמנו יחד עם המרכז האקדמי רופין כנס בנושא "משבר האקלים ונפש האדם". לצפייה בכל ההרצאות בכנס לחצו כאן.

בנוסף, הרשת הירוקה שותפה בפורום החינוך של קואליציית ארגוני האקלים; שותפה בצוות ההיגוי של ועידת האקלים הישראלית ושותפה בפורום מנכ"לים של ארגוני החינוך הסביבתי.
אנחנו יוצרים שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות, שנערכות להתמודד עם השלכות משבר האקלים. במסגרת זו מציעה הרשת הירוקה תכניות לימוד המותאמות לרשות, פעילויות לבתי ספר, הכשרת צוותי הוראה ומנהלים, הרצאות לעובדי הרשות, ליווי קבוצות פעילים / תושבים, ליווי קבוצות דרך המתנ"סים.

הפעילויות שלנו

קורסים, הרצאות וסדנאות

מנחי הרשת הירוקה מעבירים קורסים, הרצאות וסדנאות בנושא משבר האקלים והשפעותיו, פעולה אזרחית ואקטיביזם. המפגשים מיועדים למוסדות חינוך (תלמידים ואנשי צוות), לרשויות מקומיות (עובדי הרשות, קבוצות פעילים) ולארגונים.

"דדליין 2030” היא סדרה של 4 מפגשים שפותחה במיוחד לקהלים צעירים: תיכונים, תנועות נוער, שנות שירות, מכינות קדם צבאיות, קומונות ועוד. הסדרה עוסקת בהיכרות עם העובדות, בפתרונות השונים ומובילה לדרכים האפשריות ליצור שינוי.
לדף התכנית.

Young Innovators מנהיגות אקלים – תכנית שפותחה ע״י רשות החדשנות האירופית, במטרה להכשיר את הנוער להתמודדות עם האתגרים המורכבים העומדים בפני כולנו בשנים הקרובות. עבור התכנית פותחו כלים פדגוגיים פורצי דרך מעולמות של חשיבה מערכתית, למידה מבוססת אתגר, מפות חשיבה ויזואליות – והכל ברוח של למידת צוות חווייתית, עצמאית והשתתפותית. מיועדת לכיתות ח'-י"ב וניתן להעבירה בסדרה קצרה של מפגשים סדנאיים המסתיימים ב״קליימתון״ – האקתון לפיתוח פתרונות לאתגרים.

 לפירוט של כל התכניות שלנו בנושא משבר האקלים.

ליווי קבוצות מנהיגות

ליווי של קבוצות מנהיגות בבתי ספר על-יסודיים או של קבוצות פעילים מקומיות. הליווי כולל למידה על משבר האקלים והשלכותיו, יוזמה של פעילות בנושא וחיבור לארגונים אזרחיים אקטיביסטיים.

מערכי שיעור למורים

הרשת הירוקה פיתחה כמה מערכי שיעור בנושא משבר האקלים. המערכים מיועדים לבתי ספר המעוניינים להשתתף במצעד האקלים השנתי, אולם הם יכולים לשמש כל מורה ומנחה, שרוצה ללמד את נושא משבר האקלים בכיתה או לקבוצה.

מטרת מערכי השיעור היא לחשוף את התלמידים לנושא, לעודד חשיבה ביקורתית ולעודד אותם לחבר מסר משל עצמם בנושא.
שימו לב, יש לנו מערך המתאים לבתי ספר יסודיים ומערך המתאים לעל-יסודי. ניתן להעתיק את החומרים מהלינקים הבאים:

לבתי ספר יסודיים: מערך שיעורים, מצגת נלווית.

לבתי ספר על יסודיים: מערך שיעורים, מצגת נלווית.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן