לוגו רשת ירוקה

English

אולימפיאדת מדעי האקלים

הרשת הירוקה פועלת כדי להעשיר את החינוך האקלימי במגוון תכניות המשלבות למידה חווייתית עם ידע מדעי המבוסס על הדו"חות העכשוויים של הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC) .
אולימפיאדת מדעי האקלים היא אחד מאותם שיתופי פעולה בינלאומיים שאנו מקדמים, כדי להביא למערכת החינוך ולציבור בישראל חינוך אקלימי וחינוך לקיימות ברמה המתקדמת והרלבנטית ביותר.

 

מהי אולימפיאדת מדעי האקלים?

ClimateScience הוא ארגון בינלאומי של בני נוער, הפועל להנגיש את המידע המדעי על שינויי האקלים לציבור באופן פשוט וברור.

בשנת 2021 יזם הארגון את אולימפיאדת מדעי האקלים: חידון בינלאומי שבמהלכו תלמידות ותלמידים מכל העולם מוצאים פתרונות לבעיות אקלים אמיתיות. מטרות האולימפיאדה הן להעלות מודעות, לעודד למעורבות ולקדם פתרונות לאתגרי שינוי האקלים.

התכנית מתקיימת זו השנה השנייה ברציפות. בשנה הראשונה השתתפו בה מעל 12 אלף צעירים מכ-149 מדינות שונות.

השנה – אנחנו מצטרפים. הרשת הירוקה תרגמה את התחרות לשפה העברית, והאולימפיאדה הישראלית תתקיים בחודשים אוקטובר-דצמבר 2022, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה.

מעוניינים שנשלח לכן.ם מערך שיעור לקיום השלבים הראשונים בכיתה? אנא השאירו כתובת אימייל בקישור:

https://tinyurl.com/5sxtyhnj

 

 

ייחודה של התכנית:

1. קל להשתתף – רוב התחרות מתקיימת באינטרנט ולא דורשת משאבים או חומרים נלווים. כל מורה יכול להנחות את התלמידים המשתתפים בתחרות. אין צורך בהכשרה מקצועית לצורך העברת התכנית.
2. לא דורשת ידע מוקדם – כל אחד ואחת יכולים להשתתף.
3. רלוונטית ואקטואלית – שינוי האקלים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לחיים של כולנו והוגדר על ידי גופים וממשלות כסיכון האסטרטגי הגדול ביותר המאיים כיום על כלל האנושות.
4. חינוך אקלימי במיטבו – התכנית מעודדת את המשתתפים ללמידה עצמאית, חשיבה מערכתית ונקיטת עמדה אישית תוך התבוננות ביקורתית במציאות ומכוונת להתמודדות אמיתית עם אתגרי המחר.
5. מידע מבוסס מדע – כל המידע והתוכן המובאים בתכנית מבוססים על המחקרים המדעיים העדכניים ביותר.

קישור לאתר האולימפידה בעברית

מי יכול להשתתף

התחרות פתוחה לתלמידים ולסטודנטים בגיל 12-25 שנים. אפשר להשתתף ביחידים או בזוגות. ההשתתפות נעשית בהתאם לקבוצת הגיל (12-16, 17-20, 21-25).

שלבי התחרות

האולימפיאדה מתקיימת במתכונת של טורניר עם 4 שלבים: מוקדמות, רבע גמר, חצי גמר וגמר.

א. מוקדמות ורבע גמר: שני שלבים אלה הם חידון מקוון, שבו כל משתתף/ת או זוג נדרשים לענות על 10 שאלות תוך 25 דקות. אפשר להיעזר באינטרנט וניתן להשתתף בשלבים אלו עד 3 פעמים כדי לשפר את התוצאות. 10% המובילים/ות בכל שלב יעלו לשלב הבא.

שימו לב: שלב המוקדמות יפתח ב-15 בספטמבר וייסגר ב-31 באוקטובר. ההשתתפות באולימפיאדה מותנית בהרשמה וביצוע שלב זה עד ל-31 באוקטובר 2022. שלב רבע הגמר שלב ייפתח ב- 10 באוקטובר ויסתיים ב- 15 בנובמבר.

ב. חצי גמר: בשלב זה יש לבחור בעיה אחת מתוך 3 בעיות שיוצגו בפניכם. כדי לסייע לכם/ן להתכונן, רשימת הבעיות תועבר 10 ימים לפני האירוע. יעמדו לרשותכם/ן 3 שעות לחקור ולכתוב מאמר, שיתן מענה לשאלות הקשורות בבעיה הספציפית. הצוות שלנו ייתן ציון לכל אחד מהפתרונות המוצעים. שלב חצי הגמר יחל ב-30 בנובמבר ויסתיים ב-7 בדצמבר.

ג. שלב הגמר: כאן יהיה עליכם/ן לכתוב הצעה לפתרון בעיה בסוגיית אקלים חשובה ואז להתראיין על כך מול צוות השופטים/ות. סך הפרסים שיתחלקו בין 3 המקומות הראשונים: 10,000 שקל לקידום יוזמות בית ספריות.
שלב הגמר יתקיים בינואר 2023 ויסתיים בטקס הענקת פרסים ותעודות.

 

קישור להרשמה

התחרות הבינלאומית לשנת 2023

החל מחודש ינואר תיפתח ההרשמה לאולימפיאדת האקלים הבינלאומית לשנת 2023.
התחרות הבינלאומית דומה במתכונתה לתחרות הארצית. הזוכים בשלושת המקומות הראשונים יחלקו פרסים בשווי כולל של 15,000 דולר. הצוות הזוכה במקום הראשון יוזמן להציג את תכניתו בוועידת האקלים הבינלאומית (COP28) שתתקיים בסוף שנת 2023 באיחוד האמירויות.
שימו לב: התכנים בשני השלבים הסופיים בתחרות הבינלאומית יהיו בשפה האנגלית.

שיתוף:

תכניות והכשרות

רוצה להתעדכן במה שאנחנו עושים ברשת?
רוצה לקבל תכנים חדשים בנושאי חינוך וקיימות שהכנו עבורך?
נשמח להיות איתך בקשר! כאן אפשר להרשם לניוזלטר שלנו:

Stay In Touch

Be the first to know about new arrivals and promotions

דילוג לתוכן