הרשת הירוקה קמה בשנת 1998 כמיזם משותף של תכנית קרב למעורבות בחינוך ולמרכז השל לקיימות

מי אנחנו?

הרשת הירוקה מובילה את החינוך לקיימות והנגשת נושא משבר האקלים בסדר היום של מערכות חינוך, נוער וקהילה ברשויות ועם כל קשת האוכלוסייה בארץ: דתיים, ערבים, יהודים, ערים, מושבים במרכז ובפריפריה.

חברי הרשת הירוקה מחנכים ומנהיגים סוכני שינוי ופעילים חברתיים-סביבתיים.

מטרתנו היא לתת השראה וחזון, ידע וכלים שיובילו אנשי חינוך וקהילה לפעול מתוך עצמם.

הרשת הירוקה פועלת בשיתוף פעולה פורה עם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מוסדות חינוך, נוער וקהילה ונבחרה להוביל את התכנית המשולבת המשותפת למשרד להגנת הסביבה ולמשרד החינוך בבתי ספר ובגני ילדים ברחבי הארץ.

הרשת הירוקה היא חלק מחיים וסביבה, ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, ומשתתפת בוועדות היגוי ובקואליציית ארגוני האקלים.

היסטוריה

הרשת הירוקה קמה בשנת 1998 כמיזם משותף של תכנית קרב למעורבות בחינוך ולמרכז השל לקיימות. זאת הרבה לפני שהמושג קיימות או חינוך לקיימות היו שגורים בפי כל, במערכת החינוך ובכלל.  באותה תקופה חינוך סביבתי היה ברובו חינוך לשמירה על הטבע. בתי הספר שהצטרפו לרשת בתחילת דרכה, עשרה במספר, חיפשו דרך לחזק את אהבת המולדת, את החיבור לטבע, את ההיכרות עם הצומח והחי בארץ. אותם מחנכים ביכו את אובדן הטבע בארצנו, את הלכלוך בשבילים, והביאו כמקור להשראה את הקמפיין המוצלח להצלת פרחי הבר משנות ה-50 כמקור להשראה. הם רצו לחזור לתקופה שבה ילדים טיילו והכירו ואהבו את המולדת.

כיום פועלת הרשת הירוקה במסגרת תכנית קרב של החברה למתנ"סים ועמותת תפנית בחינוך מיסודה של קרן רש"י. אנו עובדים עם כ- 45 מועצות ורשויות מקומיות בארץ ממצפה רמון ועד מרום הגליל ובמאות בתי ספר וגני ילדים.

אנו פועלים בכל החברות בישראל: יהודים, ערבים, בדואים, דתיים וחילונים במרכז ובפריפריה. אנו רואים בקידום רב תרבותיות, טיפוח פלורליזם, כבוד ואכפתיות כלפי ה"אחר" חלק מתפישת הקיימות ומטרה של הרשת הירוקה.

במקומות שבהם אנו עובדים אנו יוצרים מארג קשרים מקומיים בין אנשי חינוך, תלמידים, גופים ומוסדות ציבוריים מקומיים, לבין קהילותיהם. כל זאת במטרה להנחיל ידע ולבנות יכולות לעשייה סביבתית משותפת.

לאורך השנים יצרנו שיתוף פעולה מקצועי אמיץ עם משרד החינוך ועם המשרד להגנת הסביבה. נבחרנו, יחד עם החברה להגנת הטבע, לבצע את "התכנית המשולבת בחינוך לקיימות", שבמסגרתה אנחנו מנחים ומלווים עשרות מוסדות חינוך להתנהלות מקיימת.

בנוסף יזמנו את "מניעים את הגלגל מחדש" – תכנית לימודים לתלמידי על יסודי העוסקת באנרגיה ובתחבורה. התכנית פועלת בעשרות כיתות מדי שנה, בשיתוף המנהלת לתחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה ומשרד החינוך – אגף מדעים.

בשנים האחרונות החלה הרשת הירוקה לעסוק באינטנסיביות במשבר האקלים, מתוך הבנה כי מדובר בנושא שעתיד להשפיע בצורה דרמטית על מארג החיים בכדור הארץ.  

במקביל הצטרפנו לחיים וסביבה, ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, ואנו משתתפים בוועדות היגוי ובקואליציית ארגוני האקלים, הפועלים להשפיע על מקבלי החלטות ועל הציבור כולו.

 

מהנגב עד הגליל: איפה אנחנו פועלים

השותפים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן