פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

מלאכות בגן הילדים: נגרייה

תאריך פרסום: 17/12/2019

נגרייה בגן הילדים

נגרייה בחצר הגן

 

בין שלל מוקדי המלאכות בגן הילדים, לפינת הנגרות והעץ יש מקום של כבוד.
מדובר במלאכה מסורתית ועתיקת יומין, המאפשרת לילד התנסות חווייתית תוך מתן מקום לביטוי עצמי, ליצירתיות וגם לסיפוק שיש בבניית תוצר מרשים.
"הילדים כיום לא חשופים לקשר שבין מוצר מסוים לעבודה הנדרשת כדי לייצר אותו", אומרת מיכל לוי פרץ, מנחה לגננות ברשת הירוקה. "מבחינתם יש מסביב הכל ובשפע, זמין ונגיש ללא מאמץ. כתוצאה מזה קיים אצלם בלבול בהבנת המציאות. העבודה עם העץ בנגרייה, כמו בכל מלאכות היד, מאפשרת לילדים להבין את הקשר שבין חומר הגלם, התהליך והתוצר. יש כאן תהליך של זיהוי צורך, תכנון, הוצאה אל הפועל ושימוש. לאורך התהליך אנחנו עוסקים בהעלאת שאלות ובפתרון בעיות".
"בנגרייה הילדים רוכשים מיומנויות עבודה עם כלי עבודה אמיתיים כמו פטיש ומקדחה. הם מרגישים שסומכים עליהם, וזה מחזק את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי שלהם. הילדים נהנים מעצם היצירה עצמה ולא מחפשים את השלמות בתוצר הסופי ולבסוף, העבודה עם העץ מעוררת חשיבה ושיחה על הסביבה, על העצים שהם חומרי הגלם שלנו, ואיך נשמור עליהם".
עבודת הנגרות גם מקדמת יכולות כמו תיאום עין יד, תפיסה מרחבית גיאומטרית, מוטוריקה עדינה, שילוב שתי ידיים וחציית קו אמצע, דחיית סיפוקים, פורקן של אגרסיות וסבלנות. העבודה בנגרייה יכולה להיות אישית או קבוצתית תוך שיתוף פעולה, ובעיקר מאוד מאוד מהנה.

 

ילדים מבריגים בעץ

חיזוק תחושת המסוגלות

אז מה צריך כדי להתחיל נגרייה

עצים: רוב הנגריות ישמחו לתת לכם חתיכות עץ ושאריות. חשוב לבחור בעץ טבעי מלא (לא סנדוויץ', MDF או עץ מחוטא בגוון ירקרק שמלא בחומרים רעילים). כדאי שהחתיכות יהיו בגדלים שונים. כשמביאים שאריות מנגריות זו הזדמנות לדבר עם הילדים על השימוש החוזר בחומרים, כי מה שהיה "פסולת" בנגרייה הוא בעצם חומר נהדר בשבילנו בגן.  
כלים: דבק פלסטיק, נייר שיוף מספר 80, פטישים (100 גרם), קלמרות (מלחציים או כליבה) באורך 30 ס"מ, מסמרים לעץ (1.5-3 ס"מ), מקדחה ידנית וסט מקדחים, מברגים וברגים מסוגים שנים.
משטח עבודה יציב (שולחן, "גלגל" כבלי חשמל וכד'), בתוך הגן או בחצר.

 

משחקים משאריות עצים

כל נגרייה תשמח לתת לכם שאריות

 

 

פינת נגרות בגן ילדים

שולחן נגרות מצויד היטב

 

איך מתחילים לעבוד בנגרייה

לפני הכל להכיר את פינת הנגרות, את הכלים שאיתם עובדים ולדבר על כללי בטיחות.
אחר כך ניתן לכל ילד חתיכת עץ, נכיר את נייר השיוף ונשייף את העצים. אפשר לעטוף קוביות בנייר שיוף ולאחוז בהן או ליצור משטח שיוף (מחברים נייר שיוף באקדח סיכות לפלטת עץ גדולה ועליה משייפים).
התוצרים יכולים לשמש למשחק, אפשר להדביק על חתיכות העץ מגנטים וליצור משחק על לוח מגנטי ועוד.
 בשלב הבא נדביק חתיכות עץ זו לזו בדבק פלסטיק. כל ילדה תתכנן מה היא רוצה לבנות מ-3-4 חתיכות עץ לבחירתה, תשייף ותדביק אותן.
חיבור בעזרת מסמרים: לומדים להדק חתיכה לשולחן בעזרת הקלמרה בכדי שלא תזוז. לומדים לאחוז נכון את הפטיש (לילדים יש נטייה להחזיק קרוב לראש הפטיש. אפשר לסמן להם במדבקה או סרט את המקום הנכון באמצע הידית), כדי להחזיק את המסמר ולמנוע פגיעה באצבעות אפשר להיעזר באטב.
בנגרייה אפשר ליצור החל מדברים פשוטים כמו קוביות משחק, חפץ שימושי כמו מדף לגן או כיסא לבובה, ועד לתכנן עבודה אישית – למשל מתלה לתכשיטים של אמא, או עבודה קבוצתית.
מכאן כל גננת יכולה לקדם פרויקט כרצונה ובהתאם למה שהילדים מעלים.

 

ילדים בפינת הנגרות

פעולות בסיסיות: שיוף והברגה

לומדים על העץ ומתכננים במחשב

קחו לדוגמה את הגננת רוזי אוריאל מגן חשמונאים (טרום חובה וחובה) שבגן יבנה. אצלה בגן הנגרייה היא מוקד משמעותי של למידה ועשייה:  "אנחנו מתחילים מללמוד על העץ, על חשיבותו לאדם, על סוגי עצים, על מבנה העץ ועל סיבים, ואפילו על ייצור הנייר ועל חיסכון בדפים.
"בתהליך התכנון של העבודות לומדים על דו ותלת מימד. בשלב יותר מתקדם הילדים נעזרו במחשב ויצרו סקיצות לעבודות שלהם, וכך למדו גם מה זה אורך, גובה, רוחב, נפח.
"לקראת סוף השנה שעבר הפקנו בגן יריד מכירות של עבודות מעשה ידינו. לקראת היריד הילדים יצרו דברים כמו ספסלים, מגשים, תחתיות לכלים, מסגרות לתמונות, שולחנות קטנים לבובות, משחקים מעץ (דומינו), שעונים (הילדים הכינו את לוח השעון והצמדנו להם מנגנון), מתקן למפיות. את הרעיונות שאבנו ממקורות שונים כמו תמונות, מגזינים ופינטרסט, ואז חשבנו ותכננו איך לבנות אותם.  
"הנגרייה שלנו פעילה כל יום. לגבי נושא הבטיחות – עבדנו על זה בקבוצות קטנות. הסברנו על סביבת העבודה, איך אוחזים נכון את הפטיש. לדוגמה כדי לדפוק מסמרים נעזרנו בתחילה באטב כביסה. ראינו גם סרטון על נגרייה אמיתית. ארבעה חודשים אחרי תחילת העבודה בנגרייה הילדים כבר יכולים לעבוד לבד, בלי השגחה צמודה. אני סומכת עליהם ב-100%".

 

 

 

יריד מתנות בגן הילדים

יצירות שילדי הגן הכינו בנגרייה

ילדה מול מחשב

לומדים לתכנן בעזרת מחשב

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support