פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

מלאכות בגן הילדים: אריגה

תאריך פרסום: 15/09/2019

ילדה אורגת בחוטי טריקו

בשנים האחרונות, ומכיוונים שונים, חוזרות מלאכות היד להוות חלק מרכזי בסדנת היצירה בגני הילדים. מלאכות היד קשורות בפדגוגיה ובכישורי חיים ומקדמות יכולות כמו תיאום עין יד, מוטוריקה עדינה, שילוב שתי ידיים וחציית קו אמצע, תכנון, דחיית סיפוקים וסבלנות. עבודה אישית או עבודה קבוצתית עם שיתוף פעולה.
חלק ממלאכות היד הן בעצם מלאכות מסורתיות שעוברות במרוצת הדורות, ויכולות להוות חיבורים קהילתיים ובין דוריים ומסורות קדומות. בנוסף מלאכות היד פותחות את הילדים לקשר שבין חומר גלם, תהליך ומוצר, הן מעוררות חשיבה על הסביבה, המספקת לי את חומרי הגלם, ומעודדות גילוי אחריות לה.
קו ישר – או אולי של חוט צמר – מתוח בין מלאכות קדומות לבין מודל הגן העתידי במאה ה-21. לדברי עינב מאור, מנחה לגננות ולסייעות ברשת הירוקה, המלאכות הקדומות מביאות יפה לידי ביטוי את ארבעת העוגנים הפדגוגיים שעליהם מתבסס המודל: יזמות ויצרנות, ביטוי אישי, למידה במרחבי חיים וקהילתיות.

סוגים שונים של נולים בגן

אפשר לבנות נול מחומרים רבים ומגוונים, כיד הדמיון וממה שהסביבה מזמנת

1. יזמות ויצרנות: במלאכת יד הילדים בשיאה של יצירה: הם נחשפים לסוגים שונים של חומרי גלם, טבעיים ולא טבעיים,  ולאפשרות לשימוש חוזר בחומרים שונים. בכל שלב של רכישת הטכניקה והיכולת הם יכולים ליצור ולברוא חפצים.    
2. ביטוי אישי: בכל סוג של מלאכת יד ובכל טכניקה שלמדו, יכולים הילדים לבטא את עצמם ואת יכולותיהם.
3. סביבות חיים מגוונות: המוקדים של מלאכות היד ברחבי הגן מפגישים את הילדים עם הקשרים שונים, אותנטיים. המלאכות גם מאפשרות גמישות והילדים יכולים ליישם את הטכניקות שלמדו בהקשרים שונים.
4. קהילתיות: מלאכות היד מחברות את הילדים לידע קדום, משהו שאבותינו ידעו לעשות. למידה מסבתות וסבים ועשייה בצוותא יוצרת חיבור בינדורי ושפה משותפת.
עינב מדגישה כי חשוב שהגננת תבחר את מלאכת היד אליה היא מחוברת והמתאימה לכישורים שלה וליכולת שלה ללמד. כך יהיה לה כיף, קל ונעים להעביר אותה הלאה לילדים.

ילדים לומדים אריגה בגן

גם הגדר של הגן יכולה להפוך לנול

 

מושכים בחוטים

אחד ממוקדי המלאכות האהובים בגן הוא מוקד האריגה.  אריגה היא מלאכת יד עתיקה. במלאכה זו הופכים חוטים לכדי יריעת בד, על ידי יצירת דוגמת שתי וערב על גבי נול.

איך מתחילים?

חשוב להתחיל במשהו בסיסי כדי לספק לילדים חוויית הצלחה והסתגלות לתיאום בין חומר רך וגמיש לחומר קשה. עינב ממליצה להתחיל בליפוף חוטים על ענף. מהענפים המקושטים אפשר להכין "שרביט קסם" או בסיס למובייל.
כאשר הילדים הופכים מיומנים יותר בשימוש בחוטים נגדיל בהדרגה את האתגרים ונוסיף מיומנויות חדשות ללמידה. בנוסף רצוי למקד את הילדים על הסיבה בשלה בחרנו לעסוק במלאכה זו, לדוגמה כדי להכין שמיכות לבובות, צעיפים או שטיחים למשחק. מה שחשוב בעיקר הוא, שחוויית ההצלחה אצל הילדים תהיה מורכבת הן מעצם ההתמודדות עם האתגרים והן מהתוצר הסופי השימושי.

נול מעץ עם אריגת קש

נול פשוט שעליו אריגה בגבעולי קש

 

מה צריך?

נול: עליו מותחים (הגננת או הילדים) את חוטי השתי, שעליהם משחילים את חוטי הערב. אפשר לבנות נול מחומרים רבים ומגוונים, כיד הדמיון וממה שהסביבה מזמנת. נול גדול לאריגה קבוצתית אפשר לבנות ממסגרת ישנה של חלון או של תמונה, משולחן הפוך (מותחים את החוטים בין הרגליים) או משני עצים בגינה.
נול אישי אפשר לבנות מקרטון, ממסגרות עץ, מארבעה ענפים קשורים כמסגרת, מרשת פלסטיק, אפשר לקחת קרש באורך כ-30 ס"מ, לתקוע כמה מסמרים בכל קצה שלו ועליהם למתוח את חוטי השתי ועוד.
נול עגול מכינים מחישוק, מצינור או מענף רך. במקרה כזה חוטי השתי חייבים להיות במספר אי זוגי.
חוטים: כדי ללמוד את הטכניקה הבסיסית של אריגה מומלץ להתחיל עם סיבים קשיחים יחסית או אפילו עם ענפים.
חוטים עבים כמו חוטי טריקו אפשר להכין מחולצות ישנות, משקיות ניילון חתוכות לסרטים ועוד.
בשביל חוטי צמר אפשר לבקש שאריות צמר שיש בבית, אצל סבתא או אצל סרגניות אחרות.

ילדה מחזיקה תיק שארגה בעצמה

חוויית ההצלחה של הילדים מורכבת גם מהתוצר הסופי שהכינו

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support