הרצאות, ימי עיון וסדנאות 

מנחי הרשת הירוקה מעבירים הרצאות, ימי עיון וסדנאות בנושאים שונים ובהתאמה לקהלים שונים. מגוון ההרצאות שלנו עוסק בחינוך לקיימות וחינוך בטבע בגילאים השונים, במשבר האקלים, בתרבות הצריכה, בטבע העירוני ועוד. את ההרצאות ניתן להעביר גם ב"זום". ברוב המקרים אפשר – ורצוי – לצרף להרצאה חלק סדנאי וחווייתי, שיוצר חיבור רב ממדי ורב חושי לנושא התיאורטי.

הרצאות וסדנאות לצוותי חינוך מגיל הגן עד כיתה ב'-ג':

גינה לי: כיצד ניתן להעמיק את הקשר של הילדים לסביבה באמצעות הקמת גינות מגוונות: הגינה האקולוגית, גינת תבלינים, גינת ירק, בוסתן עצי פרי, פרחי בר ועוד. מדוע חשוב להקים מרחבים ירוקים בגן ובבית הספר, וכיצד ניתן לשלב את הגינה בתהליכי יצרנות מגוונים ובאורח החיים של הילדים. נכיר את עקרונות הגינה האקולוגית, את מגוון המינים העשיר בסביבת הגן ודרכים שונות לטיפוח איכות החיים שלנו ושל החיים סביבנו. ניתן לשלב עם סדנה.

תכנון מרחבים אקולוגיים בגן ובבית הספר: נכיר את העקרונות של תכנון בר קיימא הלוקח בחשבון שימוש במשאבים, מתייחס לקהילה הסובבת ולערכים של מקומיות. נערוך היכרות עם תהליך של שיתוף אוכלוסיות מגוונות בתכנון. נראה דוגמאות של מרחבים אקולוגיים בבתי ספר, גני הילדים ובקהילה. ניתן לשלב עם סדנה של תכנון מרחבים אקולוגיים בסביבה הקרובה בעזרת כלי מיפוי, חלימה ושרטוט. הסדנה יכולה להוות פתיח מצוין לתהליך תכנון שיתופי.

צאו החוצה: חינוך חוץ / יער / גן בטבע: מהו גן יער או כיתת יער? כיצד מבנים שגרות וסדר יום בסביבה טבעית, מחוץ לכתלי הגן או הכיתה? הפדגוגיה של חינוך חוץ או חינוך יער משתלבת היטב במודל הגן העתידי, מעניקה איכות חיים לילדים ולצוות ומקטינה את טביעת הרגל האקולוגית. האם גם אני יכול/ה? דיון מעמיק בעקרונות, אתגרים והזדמנויות שמזמן לנו חינוך היער. ניתן לשלב עם סדנה.

מלאכות מסורתיות: אריגה, קליעה, נגריה ועוד: מלאכות היד הן חלק מרכזי בסדנת היצירה בגני הילדים. הן קשורות בפדגוגיה ובכישורי חיים, מקדמות יכולות ומקנות הרגלים והבנה לגבי תהליכים. איך נוכל להשתמש במשאבים זמינים וטבעיים בטכניקות מגוונות כדי לעודד את הביטוי האישי ולהעצים את חוויית המסוגלות של הילדים – תוך הפנמה של עקרונות הקיימות והחיבור לטבע ולסביבה. ניתן לשלב עם סדנה.

 

הרצאות וסדנאות לתלמידי חטיבות ביניים ומעלה:


משבר האקלים ואני: הרצאה העוסקת במשבר האקלימי והסביבתי, כיצד הוא קשור לכל אחת ואחד מאיתנו ואיך אנחנו יכולים לחולל שינוי בדרך לאורח חיים בר קיימא.

קורבנות אופנה: במפגש זה נישיר מבט אל מאחורי הקלעים של תעשיית האופנה, אל האופן בו היא מנצלת חלשים, פוגעת בסביבה ולא פחות מכך, כיצד היא פוגעת בנו ובבנותינו. ההרצאה שתעשה לכם סדר בארון הבגדים – ובראש.

תרבות הצריכה ופרסומות: עולם הפרסום הוא "מערכת חינוך" לכל דבר, והוא עושה עבודה מצויינת בתחרות על לבם ותשומת לבם של בני הנוער. מסע מרתק אל "מאחורי הקלעים" של תרבות הצריכה והקשר שלה לבחירות שאנחנו עושים, לערכים ולמשבר האקלים.

ים של פלסטיק: הפלסטיק הינו חלק משמעותי מחיינו ולצערנו, גם מהחיים באוקיינוסים. הפלסטיק בים מהווה מעין מראה לתרבות שבה אנו חיים ומציג שאלות רבות על יחסי אדם- סביבה.

השפעות משבר האקלים על הסביבה הימית: למשבר האקלים יש השלכות מרחיקות לכת על הסביבה הימית והחופית, מתשתיות והשלכות כלכליות ועד השפעה על מגוון המינים ובריאותם. האם אנחנו מדחיקים או מתמודדים?

עצים בארון התרופות: העצים מהווים פתרון רב ממדי לנושאים של קירור, הצללה, הפחתת אי החום העירוני, ניקוי וטיהור האוויר, מניעת שיטפונות וסחף ועוד. נכיר את האיומים על העצים בארץ, כיצד ניתן לשמר עצים ותיקים וכיצד נוכל לנטוע עצים חדשים שיגדלו באופן מיטבי. נכיר דוגמאות מן הארץ ומן העולם של קהילות ומיזמים לשימור עצים, ופעילויות שניתן ליישם בכל מסגרת חינוכית וקהילתית.

בנייה בבוץ ובאדמה: בנייה באדמה רווחת באזורים נרחבים בעולם. בין יתרונותיה הרבים ניתן למנות את היותה מבודדת חום וקור, בעלת טביעת רגל אקולוגית נמוכה, נעשית באופן קהילתי והיותה פיסולית ואסתטית. נלמד כיצד מכינים תערובות אדמה וטיח בשימוש בחומרים מקומיים ונכיר את עקרונות הבנייה ושיטות בניה שונות באדמה בדוגמאות מרחבי העולם. ניתן לשלב עם סדנה מעשית.

טבעי שזה מזיז לי – טבע עירוני וקהילה: מעל מחצית מאוכלוסיית העולם גרה כיום בערים. נכיר את המושג טבע עירוני, את מופעיו השונים ואת החשיבות החברתית סביבתית וכלכלית שלו לתושבי הערים. נכיר את האיומים על הטבע העירוני המקומי וכיצד ניתן בעזרת כלים שונים לשמר את הטבע העירוני ולחוות אותו על כל גווניו.

העיר החסונה: עיר חסונה היא עיר המתוכננת להיערך מבעוד מועד לקראת משברים, בין אם משבר אקלימי, רעידות אדמה, מלחמות או משברים חברתיים. נלמד מה זו חקלאות עירונית וגידול מזון בערים הגדולות, חקלאות על גגות, קירות ושטחים ירוקים, גינות קהילתיות וחוות, כולל דוגמאות מהארץ ומהעולם. ניתן לשלב עם סדנה מעשית.

המרחב העירוני כמפתח למשבר הסביבתי: ערים יכולות להיות הפתרון האקולוגי של המאה ה-21. נראה איך מתכננים נכון את המרחב הציבורי, עם נגישות תחבורתית, עירוב שימושים, שטחים ירוקים וצדק חברתי וסביבתי בדוגמאות מן הארץ והעולם. ניתן לשלב עם סדנה.

הרצאה של הרשת הירוקה
הרשת הירוקה, סדנה לגננות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן