הרשת הירוקה מובילה את החינוך לקיימות ולמשבר האקלים בישראל, עוסקת בפיתוח מקצועי לאנשי חינוך, בפיתוח מתודות פדגוגיות מתקדמות, בהפצת ידע בנושא שינויי אקלים ובהנעה לפעולה ואקטיביזם

השתלמות מורים מוסדית בנושא משבר האקלים במסגרת התכנית המשולבת של משרדי הגנת הסביבה והחינוך: מיועדת לכלל צוות בית הספר או לקבוצה נבחרת של מורים. ההשתלמות מוכרת לגמול + ליווי מורה או צוות נבחר לפיתוח תכנית לימודים.

 השתלמות מורים יישובית / אזורית בנושא משבר האקלים במסגרת התכנית המשולבת של משרדי הגנת הסביבה והחינוך. מיועדת לקבוצות מורים מכמה בתי ספר ביישוב (מינימום 3 מכל בית ספר).

למי מיועד: צוותי הוראה בית ספריים,  יסודי ועל יסודי

לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי,  shmulik@reshet-yeruka.net

חינוך בעידן של שינוי אקלים – מהו תפקיד ביה"ס לאור האתגר של שינוי האקלים? אנו חיים בעידן שבו לא ניתן עוד להתעלם מההשלכות של אורח החיים שלנו על המערכת האקלימית. הנושא, שכה מעסיק את בנות ובני הנוער, הוא הזדמנות להטמיע דרכי הוראה חדשניות ולהקנות מיומנויות חשובות.
בהכשרה סדנאית בת 10 שעות למורים נלמד איך ליצור למידה משמעותית ולהפוך כל אחת ואחד מאיתנו לסוכני שינוי.

למי מיועד: צוותי הוראה בעל יסודי

לפרטים ולהרשמה: יעל ברקי גטניו   yael@reshet-yeruka.net

מניעים את הגלגל מחדש – תכנית ייחודית העוסקת בצורך לצמצם את השימוש בנפט בתחבורה תוך עיסוק בנושאים כמו משבר האקלים, משבר האנרגיה, תחבורה בת קיימא, תחליפי דלקים וטכנולוגיות מתקדמות. התכנית עושה שימוש בשיטות למידה חדשניות וחוויתיות, יוצרת מודעות ומעורבות של התלמידים ומעודדת לחשיבה ביקורתית ונקיטת עמדה אישית. בסיום התכנית יוזמים התלמידים פתרונות רלבנטיים. התכנית קיימת בעברית ובערבית.

אקלים חדש היא תכנית המשך לתכנית מניעים את הגלגל מחדש שנה א', אך יכולה לעמוד גם בפני עצמה. התכנית מתמקדת במשבר שינוי האקלים – סיבות, השלכות ובעיקר כיצד ניתן לשנות את המצב ומה אנחנו יכולים לעשות. התוכנית סמסטריאלית ומפתחת מיומנויות של עמידה מול קהל, כתיבת טיעונים, חשיבה ביקורתית ויצירתית, ניתוח מידע ועוד, ומעודדת השקפה חיובית ולקיחת אחריות.
למי מיועד: תלמידי שכבה ט' עד י"ב.
לפרטים ולהרשמה:  יעל אתר פלד    yaelap@reshet-yeruka.net  

 

בונים עולם מחדש – מתמודדים עם אתגרי שינוי האקלים – הלב הפדגוגי של התכנית הוא למידה מבוססת אתגרים (CBL, שפותחה ע״י חברת אפל) ו"קליימתון" – האקתון אקלים. עבור הצוות החינוכי זו הזדמנות לאמץ תפקיד של מנחי למידה, במסגרת הוראה מבוססת אתגרים המקדמת מיומנויות של המאה ה-21.                    היקף: סמסטריאלי או שנתי. 

למי מיועד: תלמידי שכבה ח'-ט'.
לפרטים ולהרשמה: יעל ברקי גטניו   yael@reshet-yeruka.net

 

Young Innovators – מנהיגות אקלים – תכנית שפותחה ע״י רשות החדשנות האירופית במטרה להכשיר את הנוער להתמודדות עם האתגרים המורכבים העומדים בפני כולנו בשנים הקרובות. כוללת כלים פדגוגיים פורצי דרך והכל ברוח של למידת צוות חווייתית, עצמאית והשתתפותית.
התכנית קיימת בשני פורמטים אפשריים: תכנית שנתית כמקצוע במערכת השעות, עם סיום שנה ב"קליימתון" (האקתון שיעסוק בפתרונות לאתגרים אקלימיים מקומיים). "חווייה פדגוגית", הכשרה קצרה למורים ולצוות תלמידים מובילים, 3-4 מפגשים וסיום ב"קליימתון". לדף התכנית.
למי מיועד: שכבה ח' ומעלה.
לפרטים ולהרשמה: ניב הורוביץ  054-4753064 niv@weview.global

 

סמינר דור האקלים – סמינר חד יומי לכיתה / שכבה / קבוצת מנהיגות, אשר יכול להתאים לשבוע קיימות, שבוע הניקיון, יום כדור הארץ, כיום שיא במסגרת אחד ממקצועות הלימוד, כשיעור חברה ועוד. כל שיעור יועבר בקבוצה של עד 20 תלמידים. הנושאים מהם ניתן "להרכיב" יום בהתאמה לצרכי ביה"ס: הנפט והשפעותיו, האדם והטבע, שימוש במשאבי כדה"א וטביעת רגל אקולוגית, אימוץ אורח חיים מקיים, אקטיביזם ובנות ובני נוער פעילי סביבה.

אפשרות נוספת: סדנאות לבחירה בנושאים אופנה מקיימת, אפס פסולת ושימוש חוזר, עתיד ירוק (תכנון לעתיד), סימולציית או"ם, תזונה מקיימת.

למי מיועד: תלמידי חטיבת ביניים ומעלה.

לפרטים ולהרשמה: אירית לדור iritl@reshet-yeruka.net

 

נוער יוצר שינוי לאור יעדי הקיימות – תכנית שנבנתה במיוחד עבור החברה הבדואית בנגב, ועוסקת בסוגייה של קידום ערכי הקיימות והיערכות לשינויי האקלים בקהילה. הציר הלימודי הוא מגלובאלי ללוקאלי: התלמידות והתלמידים יכירו את יעדי הקיימות של האו"ם ואת אתגרי שינוי האקלים, ויבדקו את הרלוונטיות שלהם לקהילה המקומית.
היקף: 6 שיעורים כפולים, סיור לימודי מעורר השראה וקליימתון (האקתון בנושא שינוי אקלים) בשיתוף מנטורים וקהילה. לאורך התכנית מתקיים שת"פ עם גורמי מפתח ביישוב, במטרה ליישם את הפתרונות שגיבשו התלמידים בפועל.

למי מיועד: תלמידי על יסודי.
לפרטים ולהרשמה: מרים דרמוני שרביט  myriamds@reshet-yeruka.net

 

כלכלה מעגלית: חדשנות ויזמות – בעולם הנתון בסכנה של הידלדלות ואובדן של המערכות האקולוגיות, צריך לתכנן מסלול מחדש. לא עוד "כלכלה קווית" הבנויה על ניצול משאבים ויצירת הרים של פסולת. היום כבר מדברים על כלכלה מעגלית. בגישה זו פועלים לפי עקרונות של ייצור ושימוש בני קיימא ולקיחת אחריות על כל התהליך, החל מחומרי הגלם ועד למה שיקרה איתם בתום השימוש במוצר, במטרה לא לייצר פסולת ולמנוע פגיעה סביבתית לדורות.
היקף: יום עיון מרוכז הכולל הרצאה וסדנאות.

למי מיועד: תלמידי על יסודי.
לפרטים ולהרשמה:  יעל ברקי גטניו   yael@reshet-yeruka.net

 

אתגרי המחר 2030 – מטרת התכנית היא לפתח פתרונות לבעיות ולאתגרים בתחום הקיימות לאור יעדי האו"ם לקיימות (SDG) בעזרת חשיבה יצירתית- יזמית. דרך חקר ופתרון בעיות הקיימות במדינות מתפתחות יפתחו משתתפי התכנית הבנה ואמפתיה ויקדמו מודעות חברתית, יחד עם למידה חברתית רגשית מבוססת מיומנויות.
היקף: 4 מפגשי למידה + יום האקתון.

למי מיועד: תלמידי חטיבות הביניים.
לפרטים ולהרשמה: ניב הורוביץ   niv@weview.global

 

סיירת הפחמן – מודדים מהקרקע, מביטים מהחלל – התכנית חושפת את התלמידים למשבר האקלים מזוויות חדשות: חקר ומדידה של ריכוז גזי החממה שנמצאים בסביבתם, לצד היכרות עם תחום חקר החלל ותרומתו למדע האקלים. התלמידים יכירו את המושגים: אפקט החממה, גזי חממה, התחממות גלובאלית, שינוי האקלים, הפחתת פליטות, לווייני ניטור ועוד. במפגשי הלמידה ירכשו מיומנויות של מדידות ריכוז הפחמן הדו חמצני, איסוף וניתוח נתונים, זיהוי בעיות וחשיבה על פתרונות.
היקף: 6 מפגשים, כולל מפגש הכנה לצוות ההוראה ומכשיר לניטור פחמן דו חמצני.

למי מיועד: תלמידי יסודי ד'-ו', תלמידי על יסודי.
לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי  shmulik@reshet-yeruka.net

 

אקלים והעיר הגדולה – היערכות עירונית לשינויים – רוב תושבי כדור הארץ מתגוררים בערים. שינוי האקלים מציב אתגר בפני תושבי הערים ובפני מי שמתכנן ומנהל אותן. התכנית חושפת את התלמידים לסוגיות יסוד בנושא ההיערכות (אדפטציה) העירונית לשינוי האקלים, כדוגמת התמודדות עם גלי חום בקיץ והצפות בחורף, ורותמת אותם לעשייה.
היקף: 12 מפגשים + הרצאה מקדימה לחדר מורים.

למי מיועד: תלמידי יסודי ד'-ו'.
לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי  shmulik@reshet-yeruka.net

 • דדליין 2030 – מסתכלים למשבר האקלים בעיניים – סדרה של 4 מפגשים שפותחה במיוחד לבוגרים צעירים: תלמידי חט"ב ותיכון, חניכי תנועות נוער, שנות שירות, מכינות קדם צבאיות, קומונות, חיילים ועוד. הסדרה עוסקת בהיכרות עם העובדות, בפתרונות השונים ומובילה לדרכים האפשרויות ליצור שינוי.

 • יום שיא – אקלים ואקטיביזם

 • מפגש עם פעיל סביבתי
  למי מיועד: תלמידי חט"ב ותיכון, חניכי תנועות נוער, שנות שירות, מכינות קדם צבאיות, קומונות, חיילים ועוד.
  לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי    shmulik@reshet-yeruka.net

 • תכנית העוסקת במשבר האקלים – היכרות עם הנושא, כיצד בא לידי ביטוי ביישוב שלי ומה אני יכול לעשות. התכנית מתאימה לתלמידים מכיתה ה' ומעלה, ויכולה להיות סמסטריאלית / שנתית/ תלת שנתית.  תכנית למקצוע / תחום אחד (לדוגמה גיאוגרפיה, מדעים, אזרחות, שעת חינוך) או רב תחומית, כלומר שילוב של לפחות שני תחומי דעת (רצוי מדעי עם הומני). התכנית משלבת למידה מבוססת אתגרים (אתגרי אדפטציה ומיטיגציה), חקר ואקטיביזם.

 • ליווי מקצועי בתכנון, בפיתוח ובהובלה של תכנית חינוכית רחבה ברשויות המקומיות.

  למי מיועד: רשויות, מחלקות חינוך, בתי ספר.

  לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי  shmulik@reshet-yeruka.net

הרצאות (עד 90 דקות) מותאמות לקהלים שונים ועוסקות במידע על משבר האקלים, בתנועה האזרחית בעולם ובארץ, בפתרונות, אקטיביזם והנעה לפעולה: משבר האקלים ואני, איך לשנות את העולם, תעשיית הספק, קורבנות אופנה, ממשבר להזדמנות, משבר האקלים – עובדות, חברה אזרחית ואקטיביזם.

למי מיועד: קבוצות מבוגרים, א.נשי חינוך, תושבים פעילים, הורים, נוער וצעירים, חברות ועסקים, רשויות מקומיות, יחידות סביבתיות.

לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי     shmulik@reshet-yeruka.net

 1. דדליין 2030 – מסתכלים למשבר האקלים בעיניים – סדרה של 4 מפגשים שפותחה במיוחד לבוגרים צעירים: תלמידי חט"ב ותיכון, חניכי תנועות נוער, שנות שירות, מכינות קדם צבאיות, קומונות, חיילים ועוד. הסדרה עוסקת בהיכרות עם העובדות, בפתרונות השונים ומובילה לדרכים האפשרויות ליצור שינוי.

 2. סדנה בסיסית להיכרות עם משבר האקלים ופתרונות – 2 מפגשים.

 3. סיורים בדגש אקלים ומקומיות.

 4. סיורים בדגש סוגיות רחבות (לדוגמה: אנרגיות מתחדשות, שטחים פתוחים, בעיית הפסולת ועוד…)
  למי מיועד: קבוצות, תושבים פעילים, הורים, נוער וצעירים, חברות ועסקים, רשויות מקומיות, יחידות סביבתיות.
  לפרטים ולהרשמה: שמוליק לוטטי shmulik@reshet-yeruka.net   

* הפעילויות המפורטות כאן מיועדות לתלמידים מגיל חטיבת ביניים ועד למבוגרים. פעילות המתאימה לגיל הרך, או לנשות חינוך בגיל הרך, ניתן למצוא בדף זה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן