הרשת הירוקה | חזון, היסטוריה ושותפים לדרך - כל מה שרציתם לדעת נמצא כאן

חזון

הרשת הירוקה שמה לה למטרה להוביל שינוי בחינוך, בחברה ובסביבה על מנת לקדם חברה המושתתת על ערכי הקיימות. חברה המתאפיינת בצדק, בהרמוניה ובכבוד לאדם באשר הוא אדם, ולסביבה המקיימת אותנו ונותנת לנו חיים. אנו פועלים לקדם חברה, שבמרכזה ערכים של התחשבות, אחריות, יוזמה ונקיטת פעולה. אנו מאמינים שערכים אלו יקיימו אותנו בדור הזה – ואת ילדינו בדורות הבאים.

המומחיות שלנו היא הכשרת אנשים בחינוך לקיימות והנגשת נושא משבר האקלים – ברמה ארצית ומקומית, במערכת החינוך הפורמלית, הלא פורמלית ובקהילה, ובכל הדרגים והחברות בישראל.

הרשת הירוקה ייחודית בהיותה ארגון "חושב – מפתח – עושה". אנו מפתחים תוכניות לימוד ומערכים פדגוגיים, מחנכים ומובילים סוכני שינוי ופעילים חברתיים-סביבתיים.

מטרתנו היא לתת השראה וחזון, ידע, כלים ודוגנה אישית ולעורר מודעות ומוטיבציה שיובילו אנשי חינוך וקהילה לפעול מתוך עצמם, במקום שבו הם חיים ועובדים.

הרשת הירוקה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה ועם משרד החינוך ומפעילה, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע,  את התכנית המשולבת לחינוך לקיימות בבתי ספר ובגני ילדים ברחבי הארץ.

 על תפיסת הקיימות ברשת הירוקה

אם לפני עשור אף אחד לא דיבר על קיימות (sustainability), היום לפתע להיות "ירוק" הפך לאופנתי ולעדכני. כולם מדברים על מִחזור ועל ההתחממות הגלובלית. הטרנד החדש הוא לנסוע חצי גלובוס ולצלם אזורים שייעלמו וחיות שייכחדו עוד כמה עשרות שנים, לקנות אוכל אורגני במחיר שאינו שווה לכל נפש, לרכוש ג'יפ היברידי כמכונית שלישית למשפחה… אין ספק שחלק מזה מקורו ברצון כן ואמיתי בשינוי, אבל צריך להיזהר פן החברה המערבית תעטוף גם את המושג קיימות בשקית ניילון, ותניח אותו על המדף כעוד מותג לצריכה.

מסביבנו אנו עדים לסממני המשבר הסביבתי ההולך ומחריף, הנותנים את אותותיהם גם ברמה המקומית וגם ברמה הגלובלית. משבר זה מתבטא בהידלדלות של משאבי הטבע עקב ניצול יתר ושימוש לא סביר במשאבים אלו. אנו מאמינים כי שורשיו של משבר זה נטועים במשבר ערכי ותרבותי נרחב, שבו כלכלת השוק מגדירה את ערכי החברה והכול נמדד דרך "החור בגרוש". לאור זאת, "צורך" הפך ל"תרבות צריכה", המרחב הציבורי עובר הפרטה, ומערכות תומכות החיים בטבע, כמו גם מערכות של רווחה וצדק, מתפרקות.

השאיפה לקיימות מאתגרת אותנו לעמדה ערכית הנגזרת  מהשאלה מהי דמותו של  האדם –  ומה מקיים אותו. האדם איננו  ניזון רק "ממשאבי טבע", אלא גם מיופיה של שקיעה ומשייכותו לקהילה האנושית, ומשייכותו לעולם.

אנו שואפים לקדם חברה המושתתת על ערכי הקיימות – חברה שמתאפיינת ביתר צדק, הרמוניה וכבוד לאחר בכלל ולסביבה, בפרט.  אנו פועלים לקדם חברה שבמרכזה ערכים של התחשבות, טיפוח ואחריות. אנו מאמינים שערכים אלו יקיימו אותנו בדור הזה ואת ילדינו בדורות הבאים.

יסודות החינוך לקיימות ברשת הירוקה

החברה האנושית ניצבת מול אתגרים כבירים. ילדינו יידרשו למצוא פתרונות חלופיים לגידול מזון, ליצירת אנרגיה, לתחבורה, לשימור מקורות מים ולטיהורם, לעצירת תהליכי המדבור. הם יידרשו לשמור על הדמוקרטיה, לאפשר לכולם לכלכל ולפרנס את עצמם בכבוד, לייצר רשת חברתית וקהילתית השומרת על נחלת הכלל, על צדק ועל בריאות.

כדי לעמוד באתגרים כבירים אלה על החינוך לצייד את תלמידיו בידע, בערכים, בביטחון ובכישורים שונים בתכלית מבעבר. אתגרים אלה מחייבים חינוך מכוון קיימות: פדגוגיה חדשה שתקנה הבנה מעמיקה של סוגיות סביבתיות-חברתיות, תטפח ערכים של אכפתיות ואחריות, תגביר את תחושת השייכות ואת המסוגלות להוביל שינוי. על בית הספר ועל גן הילדים להיות חממה תוססת לשינוי ולעיצוב חלופות, המדגימות הלכה למעשה את המעבר לעולם בטוח, יפה והוגן, ולכך שהחיים על פי ערכי הקיימות אפשריים.

תפישה חינוכית רחבה, המחייבת לשאול שאלות ערכיות: מה הם החיים הראויים? מה הם היחסים הנכונים עם הטבע ועם ה"אחר" בחברה? לאן אנחנו שואפים להגיע? חינוך לקיימות מחייב לראות את המכלול שבין החברה לסביבה על כל רבדיו, ולהכניס לשיח זה אנשים וקבוצות שהיו מנותקים ומסוכסכים, לחבר בין מקצועות, בין חברה אזרחית לאנשי הוראה ולמידה, בין כוחות בקהילה לבין בית הספר, בין ראייה מדעית לביקורת חברתית.

חינוך לקיימות מחייב יצירה של מערך פדגוגי ייחודי: יש ליצור מקום ללמידה מעמיקה ושיטתית, רלוונטית ומשמעותית. לשם כך יש לטפח דרכי הוראה מעוררות סקרנות, מעודדות יצירתיות ומפתחות מוסריות ואחריות. למידה כזו מחייבת שימוש בדרכי הערכה חלופיות ויצירה של תרבות בית-ספרית המבוססת על שיתוף בידע ועבודת צוות, ועל בניית יחסי אמון ותחושת ביטחון הנוצרים תוך כדי דיאלוג מעצים בין מבוגר וילד. רק כך יוכל המוסד החינוכי לסייע לתלמידיו לעצב השקפת חיים הבנויה על בירור ערכי של יחסיו עם עצמו, עם הזולת, עם הטבע ועם הסביבה.

כיצד אנו פועלים:

רב תרבותיות: פעילות בכל החברות בישראל: יהודים, ערבים, בדואים, דתיים וחילונים, במרכז ובפריפריה

פיתוח: גיבוש תיאוריה רעיונית-חינוכית המבוססת על תפישת הקיימות ובניית חומרי הוראה ועזרים פדגוגיים ללמידה חוויתית ומשמעותית

רצף גילאי: יצירת מודלים חדשניים לעבודה ברמה הארצית והמקומית עם גילאים וקהלי יעד שונים כמו גני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכונים, מסגרות חינוך לא פורמלי, קהילה, מכינות וקד"צ, נשים, אזרחים ותיקים ועוד

פיתוח מנהיגות לשינוי: הכשרה וליווי של צוותים חינוכיים במערכת החינוך ובקהילה, לפיתוח מנהיגות והובלת שינוי

עבודה עם רשויות מקומיות: ליווי יעוץ והכשרה של רשויות מקומיות לקידום חינוך

מקומי מקיים (חמ"מ).

קהילתיות ומקומיות: במקומות שבהם אנו עובדים אנו יוצרים מארג קשרים בין

אנשי חינוך, תלמידים, עסקים, גופים ומוסדות ציבוריים מקומיים לבין קהילותיהם במטרה לשתף בידע ולבנות יכולות לעשייה סביבתית משותפת.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן