פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

חינוך לקיימות בבתי ספר

תאריך פרסום: 03/01/2017

בתי ספר יסודיים וחט"ב

התכנית המשולבת לחינוך לקיימות בבתי הספר

פיתוח מקצועי למורים – במסגרת תכנית לקידום החינוך לקיימות של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך מעבירה הרשת הירוקה

השתלמות בת 30 שעות למליאת חדר המורים, המוכרת לגמול באופק חדש. ההשתלמות עוסקת במגוון נושאים הקשורים לחינוך לקיימות ולמשבר הסביבתי ומשלבת ידע תאורטי לצד התנסות מעשית, מתודולוגיות ופדגוגיות חדשניות. במהלך ההשתלמות נפגשים המורים גם עם מרצים מומחים במגוון נושאים סביבתיים.

בנוסף לכך, מנחי הרשת הירוקה מלווים את צוות המורים המוביל את תחום הקיימות בבית הספר בכתיבת תכנית לימודים בית ספרית ייעודית. ההשתלמות מקנה ידע וכלים ליצירת אורח חיים מקיים בבית הספר ובקהילה ומסייעת בקבלת הסמכה לבית ספר ירוק  ובית ספר ירוק מתמיד.

 

השתלמות מורים מתיכון המושבה בזכרון יעקב בגן הסולארי

ליווי להטמעת אורח חיים מקיים בבתי הספר

בשיתוף רשויות מקומיות (אגפי חינוך, איכות סביבה, איגודי ערים ויחידות סביבתיות). במסגרת התכנית פועלת קבוצת מנהיגות ירוקה רב-גילאית עם מורה מוביל/ה, שמטרתה ללמוד, להשפיע ולעשות למען קידום הקיימות בביה"ס ובקהילה. מנחי הרשת הירוקה מלווים את צוות הקיימות בבית הספר ביצירת תכנית העבודה השנתית, מקיימים מפגשים וסדנאות לצוות המורים להעשרת הידע בתחום הקיימות, מסייעים ביצירת קשר בין קבוצות מנהיגות מבתי ספר שונים ובתכנון יום שיא משותף לכל קבוצות המנהיגות ביישוב, מלווים בתהליך קבלת הסמכה לבי"ס ירוק / ירוק מתמיד ובקידום נושאים בתחום הקיימות ברמה הרשותית.

 

ליווי ישיר להסמכה לבית ספר ירוק וירוק מתמיד

קשר עצמאי וישיר בין הרשת הירוקה לבית הספר לצורך ליווי ותמיכה בתהליך קבלת הסמכה לבי"ס ירוק / ירוק מתמיד.

 

ליווי שכבה בחטיבת הביניים

אנו רואים חשיבות רבה בעיסוק בסוגיות סביבתיות-חברתיות עם תלמידי ביה"ס העל יסודי. בגיל זה נבנים ערכים ואידיאלים, בני הנוער מתחילים להתעניין בתהליכים המורכבים המשפיעים על הפרט ועל החברה, ומפתחים חשיבה ביקורתית ורצון להשפיע ולפעול בעולם.

התכנית עוסקת בחיבור של ראש (ידע, הבנה וחשיבה ביקורתית), לב (חיבור רגשי, עיסוק בדילמות ובערכים) ויד (כלים מעשיים להובלת שינוי). נשים דגש על החיבור למקום ולקהילה, התנדבות, למידה מבוססת בעייה ותוצר/ פרויקט (PBL – project / problem based learning)

מחנכי השכבה יקבלו הכשרה ממנחי הרשת הירוקה בימי ההיערכות בקיץ וליווי לאורך השנה. השכבה כולה לומדת סוגיות בתחום הקיימות וגם יוצאת לשטח, בוחרת ובונה פרויקטים שיש בהם כדי לתרום לקהילה וליישוב.

מה בתכנית:

  • ליווי צוות קיימות מוביל בביה"ס  ויצירת מתווה של כל התהליך.
  • 5-7 השתלמויות לצוות השכבה במהלך החלק הראשון של שנה"ל.
  • ליווי לצוות המורים לצורך עבודה עם כיתותיהם בנושא קיימות ובסיוע לבניית הפרויקטים של התלמידים.
  • 2-3 הרצאות לכל תלמידי השכבה ע"י מנחה של הרשת הירוקה.
  • יצירת קשרים עם הרשות המקומית והקהילה לצורך למידה, בניית הפרויקטים וביצועם.
  • ארגון יום שיא קהילתי לקראת סוף שנה"ל להצגת הפרויקטים השונים.

תוספת אפשרית:

עבודה עם מורה מובילה לבניית קבוצת מנהיגות מתוך השכבה, או משכבה בוגרת, שתקבל עוד ידע וכלים בתחום הקיימות.

דוגמאות לפרויקטים / תוצרים של התכנית: עמדת הסברה, סרטון הסברה, משחק מתוך למידה, להפעלת בתי ספר יסודיים וגני ילדים, הצגה/שיר/ פרסומת/כרזה או כל מדיום אמנותי אחר שמציג ידע והבעת עמדה.

 

תיכונים

"מניעים את הגלגל מחדש"

  תכנית לתיכונים בנושא דלקים חלופיים שנולדה משיתוף פעולה בין  התכנית הלאומית לתחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה, משרד החינוך והרשת הירוקה.

התכנית פועלת בכיתות י' במסגרת תכנית "השכלה כללית" של משרד החינוך ומטרתה לחשוף את הנוער לאתגרי המחר ולספק להם תמונת עולם רחבה – היסטורית וטכנולוגית – והבנה של ההקשרים בין אנרגיה, ניצול משאבים מתכלים, כלכלה, חברה וסביבה, ובייחוד היכרות עם משאב הנפט ועם תחליפיו. כן כוללת התכנית תכנון פרויקט אישי.

התכנית עושה שימוש בדרכי הוראה-למידה מגוונות וחדשניות במטרה להניע את התלמידים למעורבות ולנקיטת עמדה. התכנית זמינה גם בשפה הערבית.

לבתי הספר המשתתפים בתכנית אנחנו מציעים מסגרת של הכשרה, ליווי ותמיכה:

א.  הכשרה –  30 שעות השתלמות מוכרת לגמול, במהלכן יועברו למורים המשתתפים בתכנית כל התכנים והמתודות ויעמיקו בחומרי העשרה נוספים בצורה חווייתית ורותמת. המורים מקבלים חוברת הפעלות וחומרי עזר.

ב.  ליווי – התאמת התכנית לצרכים הייחודיים של כל בית ספר ולקהל התלמידים שלו, שני ביקורים של מרצה מומחה במהלך התכנית ומתן משוב.

ג.  תמיכה – מנחי הרשת יעניקו למורים המשתתפים בתכנית תמיכה טלפונית. כמו כן יעמוד לרשותם אתר אינטרנט ובו מערכים מעודכנים וחומרים נוספים, פורטל שיתופי בין המורים ופתרון בעיות שוטף.

 

אתגרי המחר 2030

 תכנית חינוכית פורצת דרך בתמיכת מו"פ פרי שיתו"פ של westart והרשת הירוקה (לכיתות ח'- י"ב)

בהתבסס על יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא (SDG’s) יצללו התלמידים לאתגרים הגלובאליים אשר מעצבים את המציאות העולמית, ויעסקו ביצירת פתרונות מעשיים לבעיות אמיתיות ובוערות תוך שימוש בשלל פלטפורמות של למידה חוויתית ומבוססת אתגרים.

לדף התכנית

 

השתלמות וסמינרים למנהלים

  סדרת מפגשים בנושאי קיימות מקומית המיועדת למנהלי בתי ספר בשיתוף הרשויות המקומיות.

מנהלי תיכונים מנתניה במפגש השתלמות

 

"המסע לקיימות"

כולנו כבר יודעים שהעולם נמצא בעיצומו של משבר סביבתי. אך מה זה אומר בעצם? עבור בני נוער רבים, אלה אמירות כלליות שאינן קשורות לחייהם. אחרים מבינים ורוצים לפעול, אך אינם יודעים מה לעשות ולא מאמינים שיש בכוחם לשנות.

"המסע לקיימות" הוא תכנית שמפעילה "הרשת הירוקה" מאז שנת 2011. היא מזמינה תלמידי תיכון למפגש אישי עם ההווה והעתיד של עולמם – ועם עצמם. זוהי הזמנה ללמוד ולהכיר היבטים מקומיים, קרובים לבית, של המשבר הסביבתי, ובעיקר הזדמנות למפגש חווייתי עם קהילות החיות מתוך מודעות אקולוגית, יוזמות סביבתיות וחברתיות ומנהיגים חברתיים סביבתיים מעוררי השראה.

במהלך המסע מתברר לתלמידים שבסביבתם הקרובה חיים אנשים שהנושא הסביבתי-חברתי קרוב ללבם, אנשים שמחפשים שותפים ליוזמות חדשות, למחשבה ולעשייה, ושמחים לתרום מניסיונם ומהידע שלהם.

בין השאר פוגשים התלמידים אקטיביסטים שמובילים מאבקים סביבתיים, פעילים חברתיים, דמויות מפתח בארגונים חברתיים ועוד. המפגשים החווייתיים הללו והדיונים שמתפתחים בעקבותיהם מעוררים תשוקה והתלהבות אמתית לדעת עוד, ללמוד ולהיות מעורב.

החזון מאחורי התכנית הוא לאפשר לבני הנוער לצאת מהסביבה המוכרת שלהם, לאתגר אותם ולספק להם חוויה אינטנסיבית של חקירה וגילוי עצמי, תוך רצון ויכולת לפעול למען שינוי בחברה בה אנו חיים.

המסע גם מפגיש את המשתתפים עם הקשרים של חברה-סביבה- וכלכלה ומציב בפניהם מגוון אלטרנטיבות. מעבר לכך שהוא חושף בפני התלמידים ידע, מגוון של דרכי פעולה וכלים, המסע מעורר בהם אמונה ביכולתם לחשוב אחרת ולפעול אחרת ולשמש מנהיגות צעירה בקהילה, שתסחף אחריה בני נוער נוספים.

את המסע מלווים המנחים המקצועיים של "הרשת הירוקה" לצד מורי בית הספר.

כחלק מהתהליך אנחנו מציעים עוד 2 מפגשי המשך של כל משתתפי הקבוצה שהתגבשה במסע (ללא עלות נוספת).

סדנאות

פעילות חקר מקומי, מיפוי סביבתי וחברתי של צרכים, קשיים, נקודות חוזק ופוטנציאל של מקום וקהילה, תוך העצמת התלמידים ללקיחת אחריות ולהובלת שינוי בסביבתם. הסדנאות יעסקו בנושאים מגוונים בהתאם לצרכים ולרצונות של בית הספר. לדוגמה סדנה של יום על זיהום פלסטיק בים ותרבות הצריכה – הסדנה כוללת סיור בחוף הים, התבוננות וחוויה יחד עם דיון ערכי על התרבות בה אנו חיים, היחס שלנו לדברים והאחריות שלנו לסביבה.

יום עיון / חברותא / בית מדרש

למידה של סוגיות בקיימות, בפעילות סדנאית, סביב טקסטים, בקבוצות קטנות, תוך שילוב כלים ומתודות שונות וסיכום והמשגת הידע המשותף במליאה (בסרטון, הרצאה, תערוכה וכד').
השתלמות וסמינרים למנהלים – סדרת מפגשים בנושאי קיימות מקומית המיועדת למנהלי בתי ספר בשיתוף הרשויות המקומיות.

 

 הרצאות וסדנאות חד פעמיות

מנחי הרשת הירוקה מעבירים הרצאות וסדנאות בנושאים שונים מתחום עשייתם, לדוגמה משבר האקלים והשלכותיו, תרבות הצריכה ועוד. ההרצאות מותאמות לקהלים השונים, לדוגמה תלמידים, הורים, מורים וכד'. 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support