פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

פותחים נתיב לקיימות

תאריך פרסום: 18/09/2019

כיתת ילדים ביער

כשזה מצליח, כשהקסם מתחולל – אז ההשתלמות בחינוך לקיימות, שמעבירים מנחי הרשת הירוקה בבתי ספר, יכולה ליצור מהפך תודעתי ושינוי אמיתי שמשפיעים על כל הצוות והתלמידים. אחד המקומות שבהם זה קרה לנו הוא בית הספר היסודי ממ"ד נתיב, ביישוב הושעיה שבגליל, שהשתתף בשנה שעברה בהשתלמות בהנחיית עינב קפלן מרדכי וממשיך כעת לשנה השנייה.

בית הספר נתיב ביישוב הושעיה

בית הספר טובל בירק ומוקף חורש טבעי

בית הספר נתיב טובל כולו בירק. את הבאים בשעריו מקדם טווס יפה זנב, עצים גדולים וותיקים מצלים בחצר וממש מעבר לגדר משתרע חורש גלילי טיפוסי. זה מקל מאוד על תמי קדוויל, מחנכת כיתה ג' בבית הספר, שהתחילה השנה לצאת עם הכיתה שלה ליום יער שבועי. יום שלם של למידה, משחק והתבוננות, שמתנהל כולו ביער הסמוך.
כבר בשנה שעברה, תוך כדי ההשתלמות (המועברת במסגרת התכנית המשותפת של משרדי הגנת הסביבה והחינוך), התחילה תמי לצאת עם הכיתה שלה לשעתיים-שלוש שבועיות ביער. היא מספרת: "עינב עזרה לי לתכנן מבנה של מפגש חוץ ואני הכנתי את הילדים. למדנו מה זה "מעגל מגנטי", שזה הכינוס, ו"זוג משמיים" שזו בדיקת הנוכחות.
"מהיציאה הראשונה ליער – זה היה WOW. אני רואה את ההבדל בין איך הילדים בכיתה ואיך הם שם. כל הילדים ללא יוצא מהכלל מתחברים למשהו שם. לאווירה של הטבע, שחרור. יש יותר פתיחות. הילדים יותר מוארים, יותר חיים. הם מתעניינים, מגלים, מתנסים, ממציאים משחקים. ילדים שבכיתה נחבאים אל הכלים – בחוץ הם פתאום משתחררים".

תלמידים מבלים ביער

יום חוץ ביער. הילדים פתאום משתחררים

 השנה קיבלה תמי גם את תפקיד מרכזת ימי החוץ בבית הספר. היא מלווה את המורות בשכבות הצעירות, שיש להן שעות חוץ במערכת.  במקביל מקדמת מנהלת בית הספר רחל שמיר שינויים במרחב החוץ שלו, כולל בנייה של סככה השומרת על המרחב הטבעי, כדי שאפשר יהיה לקיים ימי חוץ גם בחורף.
"קהילת המורים שלנו מאוד חושבת, סקרנית ולא שוקטת על השמרים", אומרת המנהלת, רחל שמיר. "אנחנו בית ספר ירוק כבר הרבה שנים, אבל הנושא התמסמס עם הזמן. רצינו להחיות אותו ולתת לו גם תוקף של חינוך ולמידה. ההשתלמות נותנת לנו עוד כלים, עוד זווית של הוראה, למשל דרך למידה בחוץ, דרך חוויות. הכנסנו שעות "זמן טבעי" במערכת, ויש גם שיעורי חוץ מזדמנים – לדוגמה סביב חגים ואירועים, או סביב עניין חברתי, שיעור ספרות או נביא".

האסימון ירד עם פעילות הבוץ

דוגמה נהדרת לשיעור חוץ "מזדמן" שכזה נתנו במי שהיו מחנכות כיתות ג' בשנה שעברה, מיה פרידמן ורחלי גולן:  "ההשתלמות תמיד מהדהדת בנו. אנחנו אוספות ממנה מה שמתאים לכיתות שלנו. ביום שהיא הביאה את פעילות הבוץ – האסימון ירד. כל כך נהנינו מהעשייה בבוץ ואמרנו: זה חייב להגיע לילדים. התחושה, לעשות משהו בידיים, זה מתאים להם בדיוק.
"מכיוון שהמפגש התקיים סמוך לפסח, חשבנו לעשות פעילות בוץ סביב הנושא "מעבדות לחירות". עינב עזרה לנו לתכנן את הפעילות ונתנה לנו המון רעיונות. שאלנו מה המטרה שלנו, איך לחבר את זה ללמידה ולפסח. החלטנו בחלק ה"עבדות" להכין לבני בוץ, ובחלק של ה"חירות" – לרקוד ריקודי עם.
"הילדים גם היו בהתרגשות. הם לא ממש הבינו מה זה אומר בגדים שאפשר ללכלך בבוץ. קיבלנו גם כמה טלפונים מהורים שאמרו שהילד לא רוצה לגעת בבוץ כי זה מגעיל אותו. אז למי שלא רצה הבאנו תפזורות ומשחקים, אבל בסוף כולם נגעו בבוץ ברמה כלשהי. חלק ממש התפלשו מכף רגל ועד ראש וחלק רק הביאו בקבוק מים לעיסה. כל ילד מצא מה לעשות. הכנו לבני בוץ, שמהן נכין טאבון לפעילויות הבאות".   

ילד משחק ליד גיגית בוץ

פעילות בוץ. יש ילדים שממש התחברו

 
"גם אני עברתי תהליך"

תלמידים בכיתה ג' יכולי אולי להתחבר בקלות למשחק בבוץ או לישיבה על מחצלת ביער. אבל כשזה מגיע לגיל ההתבגרות, הדברים מתחילים להיות מורכבים יותר – או שלא?
"היו לי חששות שהתלמידות יהיו מאוד ציניות ולא ישתפו פעולה, מהדור הזה שעסוק בטלפונים ולא יוצא לטבע", סיפרה לנו רז אבני, שחינכה בשנה שעברה בנות בכיתה ח'. "יצאתי לשיעור עם המון סימני שאלה, אבל אהבתי מה שעינב אמרה: תתכונני שתהיה ציניות והתנגדות, תחשבי ממה זה נובע ותיערכי בהתאם. לא להיבהל מזה. פחדתי גם מעצמי, מהמקום של לאבד שליטה בטבע ואיך הופכים את החוויה הזו ללמידה ממש. היה לי חשוב שתהיה שם למידה.
"אז באמת יצאתי. בדיוק למדנו שמות תואר. אז פשוט יצאנו לשיעור שפה בחוץ, לתאר את הטבע. היה ממש שיתוף פעולה מצד התלמידות. הן כתבו שירים וחשבו על משחקים שונים. היה ממש כיף, והייתה גם למידה.
השיעור התקיים במקום שהיה לי מוכר, שבו עשינו את ההשתלמות. אז גם בחוויה שלי זה היה מקום נוח ובטוח, כבר הייתי שם. אני מרגישה שגם אני עברתי תהליך: לא לפחד מהתנגדות, להעז, לעשות משהו שונה".

מנחת ההשתלמות למורים

מנחת ההשתלמות, עינב קפלן מרדכי

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support