פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

משבר האקלים – מערכי שיעורים לבתי הספר

תאריך פרסום: 07/02/2019

פעילות על ההתחממות הגלובלית
הרשת הירוקה עוסקת במשבר האקלים בעבודתה השוטפת, אולם קצב השינויים המתגבר מחד, והתחושה שהציבור לא מודע לחומרת הבעיה מאידך, גרמו לנו להעלות הילוך.
חגית גפן, מנהלת הרשת הירוקה, משתפת בתחושותיה:
מזה 22 שנה עוסקת הרשת הירוקה בחינוך לקיימות. בגילאים הצעירים (גיל רך ובתי"ס יסודיים), אנו עובדים בהנחיית גננות ומורות בהתמקדות בפליאה, בחינוך חוץ וחוויות טובות בטבע הקרוב, בעשייה ובפדגוגיה מתקדמת ויצירתית. בעבר ראינו כי המשבר הסביבתי מעורר אצל אנשים תחושות עמוקות של פחד ומחשבה שהבעיה "גדולה עלינו".  בתגובה ניסינו להנגיש את הנושא, לתת פרקטיקות לעשייה אישית, מקומית וגם ציבורית לאורח חיים מקיים, ברמה של צמצום טביעת הרגל האקולוגית, הבנת נושא תרבות הצריכה, חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים ועל המגוון הביולוגי ונושאים שונים נוספים.

אולם בשנה האחרונה אני חשה שנגמר לנו הזמן. אנו נמצאים על סף תהום ויש לחזור ולהתייצב מול האמת.

הפאנל הבין-ממשלתי לאקלים של האו"ם (IPCC) מדבר על כך שנותרו לנו רק 12 שנים, שבהן עוד ניתן לעצור חלק מהתהליכים ההרסניים, לפני שהמצב יהיה בלתי הפיך.  גם בישראל כבר מרגישים את שינוי האקלים: הבצורת הפכה כרונית, גלי החום התרבו וכך גם עוצמתם ותדירותם של השיטפונות ושל הנזקים שהסבו.
והציבור? חלקו יודע, חלקו אפילו אינו מודע, ורובנו לא עושים דבר כדי לשנות את המצב.
לשמחתי, פורום מנכ"לי הארגונים הסביבתיים בישראל, שבו אנחנו חברים, הציב את משבר האקלים כאחד הנושאים החשובים לטיפול דחוף.  לפיכך, נפתח "פורום אקלים" – קבוצת פעילים מהארגונים השונים בארץ, ובהם גם הרשת הירוקה. המשימה: מעבר ל- 100% אנרגיות מתחדשות ומהר.  בנוסף, בוועידת האקלים הישראלית ה-3, שהתקיימה בחודש נובמבר 2018, הובילה הרשת הירוקה את הדיון בנושא חינוך, במסגרת גיבוש מסמך מדיניות מקיף ורצון לשנות את סדר היום הציבורי. 
לנו, כאנשי חינוך וחברה, יש תפקיד מכריע. על כתפינו מונחת האחריות ועלינו להוות דוגמא אישית ולפעול בנחרצות ובאומץ לשינוי המצב. בהגיע הזמן, לא נוכל להביט במראה ולדעת, כי ידענו ולא פעלנו.
האם האנושות תצליח להתגבר על האתגר הגדול ביותר בתולדותיה, לצמצם באופן דרסטי את פליטות הפחמן ולעצור את הידרדרות הגלגל האקלימי? אני מאמינה כי ביכולתנו לשנות ולהשפיע!

 
 בשיתוף עם מרכז השל לקיימות וארגון מגמה ירוקה, יצאנו בצעד שמטרתו להביא מידע על משבר האקלים לכמה שיותר תלמידים ובני נוער.

את המערכים הבאים הכנו לקראת מצעד האקלים 2020 אולם הם יכולים לשמש כל מורה ומנחה שרוצה ללמד את נושא משבר האקלים.

מטרתם לחשוף את התלמידים לנושא, לעודד חשיבה ביקורתית ולייצר מסר משל עצמם.

שימו לב, יש לנו מערך המתאים לבתי ספר יסודיים ומערך המתאים לעל-יסודי:

קישור לתיקיית חומרים לבתי הספר היסודיים

קישור לתיקיית חומרים לבתי ספר על יסודיים

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support