פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

מצעד האקלים – מערכי שיעורים לבתי הספר

תאריך פרסום: 07/02/2019

פעילות על ההתחממות הגלובלית

מכתב מאת חגית גפן, מנהלת הרשת הירוקה:

מזה 20 שנה עוסקת הרשת הירוקה בחינוך לקיימות. בגילאים הצעירים (הגיל הרך ובתי"ס יסודיים), אנו מנחים גננות ומורות ומתמקדים בפליאה, בחינוך חוץ וביצירה של חוויות טובות בטבע הקרוב, בעשייה ובפדגוגיה מתקדמת ויצירתית. בעבודתנו בשטח ראינו כי דיון על המשבר הסביבתי מעורר אצל אנשים תחושות עמוקות של פחד ומחשבה שהבעיה "גדולה עלינו".  למרות זאת ניסינו כמיטב יכלתנו להנגיש את הנושא, לתת פרקטיקות לעשייה אישית, מקומית וגם ציבורית לאורח חיים מקיים, ברמה של צמצום טביעת הרגל האקולוגית, הבנת נושא תרבות הצריכה, חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים ועל המגוון הביולוגי ונושאים שונים נוספים.
אולם בשנה האחרונה אני חשה שנגמר לנו הזמן. אנו נמצאים על סף תהום ויש לחזור ולהתייצב מול האמת. הפאנל הבין-ממשלתי לאקלים של האו"ם (IPCC) מדבר על כך שנותרו לנו רק 12 שנים, שבהן עוד ניתן לעצור חלק מהתהליכים ההרסניים, לפני שהמצב יהיה בלתי הפיך.  
גם בישראל כבר מרגישים את שינוי האקלים: הבצורת הפכה כרונית, גלי החום התרבו וכך גם עוצמתם ותדירותם של השיטפונות ושל הנזקים שהסבו.
והציבור? חלקו יודע, חלקו אפילו אינו מודע, ורובנו לא עושים דבר כדי לשנות את המצב.
לשמחתי, פורום מנכ"לי הארגונים הסביבתיים בישראל, שבו אנחנו חברים, הציב את משבר האקלים כאחד הנושאים החשובים לטיפול דחוף.  לפיכך, נפתח "פורום אקלים" – קבוצת פעילים מהארגונים השונים בארץ, ובהם גם הרשת הירוקה. המשימה: מעבר ל- 100% אנרגיות מתחדשות ומהר.  בנוסף, בוועידת האקלים הישראלית ה-3, שהתקיימה בחודש נובמבר 2018, הובילה הרשת הירוקה את הדיון בנושא חינוך, במסגרת גיבוש מסמך מדיניות מקיף ורצון לשנות את סדר היום הציבורי. 
חברינו, לא ניתן להמשיך להתנהל כאילו מדובר בעוד כאב ראש קטן.
לנו, כאנשי חינוך וחברה, יש תפקיד מכריע. על כתפינו מונחת האחריות ועלינו להוות דוגמא אישית ולפעול בנחרצות ובאומץ לשינוי המצב. בהגיע הזמן, לא נוכל להביט במראה ולדעת, כי ידענו ולא פעלנו.
האם האנושות תצליח להתגבר על האתגר הגדול ביותר בתולדותיה, לצמצם באופן דרסטי את פליטות הפחמן ולעצור את הידרדרות הגלגל האקלימי? אני מאמינה כי ביכולתנו לשנות ולהשפיע!

 
לקראת מצעד האקלים יצאנו, בשיתוף עם מרכז השל לקיימות וארגון מגמה ירוקה, בצעד שמטרתו לחשוף כמה שיותר תלמידים ובני נוער למשבר האקלים. מערכי הפעילות שהכנו שנועדו לתת מידע, לעודד חשיבה ביקורתית ולייצר מסר. יש לנו מערך המתאים לבתי ספר יסודיים ומערך לעל-יסודי.
אנו מזמינים מורות, מורים, מנהלות ומנהלים להיות שותפים ופעילים בהובלת השינוי הנדרש שנועד להבטיח לנו ובעיקר לילדינו עתיד בטוח וצודק.
 
כל אחד מהסעיפים הבאים הוא קישור למערך או מצגת. לחצו בהתאם לבית הספר ולגילאים המתאימים לכם. 
 
 
 
 
 
 
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support