פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

מפחיתים פלסטיק בגן הילדים

תאריך פרסום: 28/10/2019

טיפים לגן ללא פלסטיק

כלי פלסטיק "חד פעמיים” הם אחד הביטויים למשבר הסביבתי הקשה הפוקד את העולם כולו, ואת ישראל בפרט.
מדובר בכלים ובבקבוקי שתייה העשויים מחומרים שהם תוצר של תעשיות הנפט. כבר בתהליך הייצור שלהם נוצרים זיהום ובזבוז רב של אנרגיה. אחרי שהם מובלים ומשונעים ברחבי העולם נעשה בהם שימוש אחד (!) בלבד ואז הם פשוט נזרקים. כלים כאלה אי אפשר למחזר ולכן הם או מוטמנים באדמה, או מושלכים על פני הקרקע או נזרקים לאוקיינוס.
רק בישראל אנחנו מוציאים בכל שנה כשני מיליארד שקל על כלים "חד פעמיים". ובכל העולם מדובר במיליארדים על גבי מיליארדים של כלים בשנה, היוצרים זיהום סביבתי קשה ומסכנים את כל החי על פני כדור הארץ. כי כל הפלסטיק הזה לא נעלם לו. הוא נערם, מזהם, ועם הזמן הוא מתפרק לחלקיקים זעירים, מיקרופלסטיק, שמגיעים לכל מקום: למי השתייה, לאדמה, למזון שלנו ולתוך גופנו, ופוגע בנו.
דרך נוספת שבה השימוש בכלים אלה פוגע בנו היא, שכאשר הם באים במגע עם מזון חם הם פולטים חומרים כימיים רעילים (פתלאטים) שעלולים לשבש מערכות שונות בגוף.
מדינות שונות ברחבי העולם (לדוגמה הודו, צרפת, קנדה) כבר הכריזו כי יאסרו שיווק של כלים כאלה. בישראל יש בינתיים רק יוזמות מקומיות נקודתיות של רשויות ושל הורים, שעושים מאמץ להעביר גני הילדים, כיתות וצהרונים לכלים רב פעמיים.
הנה דוגמה להתארגנות של הורים בתל אביב:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5612640,00.html

אבל למה לחכות?  כל גננת, מורה או מנהלת יכולות להתחיל מהלך של ביעור הפלסטיק החד פעמי מהגן, מהכיתות ומחדרי המורים.  אז איך מתחילים?

קצת מידע הכרחי

לפני שמתחילים לשנות כדאי ללמוד קצת לעומק על הנזקים הקשים שגורמים החד"פים לעולם ולנו.
הנה כמה סרטונים:

https://www.youtube.com/watch?v=b_XUwfye37A

https://www.youtube.com/watch?v=mrJrPmYwWpc

(באנגלית עם כתוביות בעברית):
https://www.youtube.com/watch?v=OFMau-t3QaI

ואחרי שהשתכנענו, פשוט מפסיקים לקנות חד פעמיים ודואגים שתהיה בגן ערכת כלים רב פעמיים עמידים לשימוש שוטף. איך? יש כמה אפשרויות:
1. לבקש מההורים להביא לגן/כיתה כלי פלסטיק או מתכת רב פעמיים שהם כבר לא צריכים. תתפלאו, אבל אפשר לקבל ככה כמות נאה של כלים.
2. לרכוש (מכספי הוועד, תקציב הגן/ביה"ס, איסוף כספים חד פעמי מההורים) ערכה של כלים עמידים, שתשמש אותנו כל הזמן – בכל ארוחה, בכל חגיגה, בכל מסיבה ובכל טיול. אפשר ואפילו רצוי להשאיל אותה למשפחות ולילדים שרוצים לחגוג בביתם בלי חד פעמי, ובתנאי שיחזירו את כל הכלים נקיים ונוצצים.
ומה לגבי בקבוקי השתייה? גם כאן, מפסיקים לקנות בקבוקים חד פעמיים (של מים "מינרליים" וכד'), ובמקום זה מחליטים שכל ילד יביא מהבית בקבוק רב פעמי עמיד ואיכותי, שישמש אותו לאורך השנה ואף לשנים רבות.

זה לא נגמר בכלים

אפשר להעמיק ולשאול: מה עוד יש בגן שעשוי פלסטיק, ושאנחנו לא באמת צריכים או יכולים למצוא לו תחליף מחומרים אחרים?

בלונים: ידעתם שגם בלונים עשויים פלסטיק, ושהם לא עפים להם ונעלמים בחלל אחרי המסיבה או היום הולדת? בלונים מרוקנים או מפוצצים הם פשוט עוד פסולת שמזהמת את הסביבה ומסכנת בעלי חיים. אז במקום לקשט בבלונים או להעניק "זר בלונים" ליום הולדת, זה הזמן לדבר על עשייה במו ידינו ועל שימוש חוזר. לדוגמה להכין קישוטים מניירות צבעוניים או מציורים ישנים, מבדים (שרשרת דגלונים שנגזרו מבגדים ישנים, למשל) או מחומרים טבעיים שאספנו בחוץ: עלי שלכת בסתיו, פרחים וצמחים ריחניים שגידלנו בגינה ועוד.

צעצועים: במקום כפות ומגרפות פלסטיק לארגז החול אפשר להביא מהבית סירים, מצקות ומסננות ישנות. אפשר להכין מעיסת נייר חפצים לפינות השונות בגן. ארגזי קרטון יהפכו לתנור אפייה, מקרר או ארמון למשחק, מבקשים מנגר שינסר קוביות עץ וביחד הילדים יכולים לשייף אותן בגן בנייר לטש עדין ועוד ועוד.

מתנות יום הולדת: האם אתם נוהגים לחגוג בגן או בכיתה? האם "ילדי היומולדת" מביאים מתנה או מקבלים? בכל מקרה אפשר לשוחח על זה עם הילדים ולקבוע מסורת חדשה: לא קונים צעצועים קטנים ומיותרים שעשויים פלסטיק ונשברים תוך שעה או יום. עודדו את ההורים להתארגן יחד לרכישת מתנה אחת שווה ואיכותית, וכך תחסכו הרבה פסולת (עטיפות, סרטים, שקיות…).

קשיות שתייה: גם הן עשויות פלסטיק, גם אותן אי אפשר למחזר וגם עליהן אפשר בקלות רבה לוותר. קודם כל, אפשר לשתות בלי קשית, נכון? ואם חייבים – אז יש כל מיני פתרונות מקסימים שלא מזיקים. למשל לשתות מצינורות ספגטי, או מגבעולי שיבולים יבשות. אפשר לקנות קשיות מתכת, זכוכית או נייר, אבל לפני שקונים צריך לחשוב היטב האם זה באמת נחוץ.  

הדרך להפחתת הפלסטיק בגן לא קצרה וקלה. עינב קפלן מרדכי, מנהלת אזור צפון ברשת הירוקה ובעברה מנהלת גן, מספרת מנסיונה שהתהליך לא היה פשוט. לדבריה יש צורך לשכנע את הצוות ואת ההורים, למצוא מי מהם יהיה שותף לדרך החדשה, ולחפש פתרונות יצירתיים (במסיבות למשל היה אוכל אצבעות שהוגש רק במפיות).  אבל מצד שני לא לשכוח שהגן הוא לב של קהילה, ומה שנעשה בגן ישפיע על הנעשה בבתים וכך האדוות מתפשטות.  

הכנו לכם פוסטר עם טיפים, שניתן להדפיס ולתלות או להעביר הלאה להורים, גננות וכו' (ויש גם קישור לקובץ ברזולוציה גבוהה):

טיפים לגן ללא פלסטיק

 

ולסיום, הנה דוגמה למסיבת סוף שנה מקיימת בגן ילדים, שקיבל ליווי של הרשת הירוקה:
https://www.facebook.com/reshet.yeruka/posts/2365157000189911

בהצלחה!

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support