פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

מורשת אבות – וסבתא של נבות

תאריך פרסום: 16/08/2018

יהושע מרגולין עם משתתפות קורס הגננות

זה סיפור של סגירת מעגל, של חיבור בין-דורי ועל-זמני ושל אחוות מחנכים לאורך השנים – וכמובן, הכל התחיל במקרה.

מה עושים אנשי הרשת הירוקה בקיץ? נחים, נופשים וגם מתכוננים להשתלמויות של שנת הלימודים הקרובה.
נבות ענבר, שהוא גם מורה וגם מנחה שלנו, החליט הקיץ להעמיק את הידע שלו בחינוך חוץ לקראת השתלמות מתקדמת שיעביר בביה”ס פלגים במ.א. מגידו.
תמר אודם, שהיא האורים והתומים שלנו בכל הקשור ליציאה לימי חוץ עם ילדים, המליצה לו לחפש את הספרון  
“החינוך לטבע" מאת יהושע מרגולין.

המורה הנודד

הסבר קצר (ותודה לוויקיפדיה): יהושע מרגולין, מחנך דגול, סופר וחוקר טבע, הוא בעצם ה"אבא" של חינוך החוץ בישראל. הוא נולד ברוסיה, ועלה ארצה בשנת 1924, בהיותו בן 47.  לשיטתו, נושאים כמו בוטניקה או זואולוגיה יש ללמוד בחוץ, בטבע. צריך לשהות הרבה בחוץ, ולחוות את הסביבה בצורה בלתי אמצעית. הוא לימד ב"מקוה ישראל" ואחר הפך למורה נודד בין בתי ספר עם תרמיל על השכם ולימוד תחת כיפת השמיים. מרגולין גם העביר קורסים לאנשי חינוך, בין השאר בסמינר הקיבוצים.  בהמשך ייסד את "המכון הביולוגי-פדגוגי", שהיה הגרעין לבנייתו של הגן הזואולוגי של אוניברסיטת תל-אביב.

יהושע מרגולין עם משתתפות קורס הגננות

1943: קורס הגננות, במרכז (מסומן בעיגול) יהושע מרגולין

הקדשה מסתורית

נבות שלנו הוא חבר קיבוץ גן שמואל. הוא הלך לספריית הקיבוץ ומצא שם אוצר קטן: שני עותקים של "החינוך לטבע – משנת יהושע מרגולין", ספר שיצא לאור לאחרונה בשנת 1957. הוא שאל אחד מהם, לקח אותו הביתה והחל לקרוא, ובעודו מעלעל בספר הוא נתקל בעמוד הראשון בהקדשה לפנינה ברונשטיין…
פנינה ברונשטיין היא לא אחרת מאשר סבתא של נבות. בשנת 1943 למדה פנינה בקורס גננות בסמינר הקיבוצים, ואחר כך הפכה לאחת הגננות הראשונות בקיבוץ. נבות חיפש ומצא אפילו תמונה מאותו קורס, ובמרכז הקבוצה – יהושע מרגולין!
וכך נסגר מעגל.

גננת עם ילדים המרפסת

הגננת פנינה ברונשטיין בקיבוץ גן שמואל

בפני פלאי הטבע

 מי שהגיע עד הלום יודע שאנו ברשת הירוקה פועלים להטמיע בגני ילדים ובבתי ספר את החינוך לקיימות במובנו העמוק: פליאה מהטבע וממגוון המינים בחי ובצומח, חיבור בלתי אמצעי עם הסביבה, למידה חוץ כיתתית וחוץ גנית הרבה ככל האפשר, פיתוח מרחבים ופינות למידה מגוונים טבעיים במרחב הבית ספרי, ויצירת קשר עם הקהילה הסובבת ועם המקום בו אנו חיים.
יהושע מרגולין דחף לכך כבר לפני 80 שנה. וכך הוא כתב בספרו: 

"יש להוציא את הילדים מכתלי הבית לטבע. אך אין להובילם תמיד כחבורה. יצאו הילדים לטבע, יש לפזרם מיד. יש להקצות לכל אחד את פינתו. יתייחד בה, יחטט בה, יסתכל, יקשיב, ימצא פירות, זרעים, עלים – כל הרמש הרומש, ישכב, יהזה, יחלום, יפליג בדמיונות. יש די מרחב בטבע".  
"העמדת הילד בפני פלאי הטבע מה פירושה? כבר מתוך ניסוח הדברים אנו שומעים, שאין הכוונה ללימוד. הכוונה להעמדת הילד פנים אל פנים עם פלאי הטבע למען עורר בו עניין ולגרות בו את יצר החוקר שבו, להלהיב את דמיונו, להפעיל את כל חושיו, להניע אותו לפעולה המכוונת לחיפוש פתרון לחידה….
דרך זו היא ההיפך הגמור מן הדרך הלימודית השואפת להקנות "ידיעות הטבע" על ידי מתן תשובות מוכנות – בעל פה, מתוך ספר או מתוך תמונה – לכל השאלות שהטבע מציג בפני הילד ושהילד חוזר ומציג אותן בפני המורה או הגננת…
“אם בדרך זו נוביל את הילד אל הטבע משחר ילדותו – תשתמר בו עירות החושים לכל ימי חייו ויחוש גם בנפשו את החידוש התמידי שבמעשה בראשית”.  
אמן.

גננת וילדים נוטעים שתיל

כבר אז פנינה יצאה עם הילדים לטבע

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support