פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

ירוקים עד הגג

תאריך פרסום: 01/05/2018

חממת עץ על גג בית ספר

מה עושים כשאין חצר בבית הספר?
חטיבת ביניים א-סהל נמצאת בלב שכונת שועפאט בצפון ירושלים. בית הספר פועל בבניין מגורים לשעבר, ולכן אין לו כמעט חצר, בטח שלא חצר שמתאימה ל-200 בני נוער אנרגטיים, שרוצים להוציא מרץ ולהתאוורר בין השיעורים.  
מנהל בית הספר, אדיב ח'לאילה, השתתף לפני שנה בהשתלמות למנהלים ולמפקחים, במסגרת התכנית המשולבת בחינוך לקיימות של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, ובשיתוף הרשת הירוקה. הוא נדלק על נושא הקיימות והחליט שהוא ימקד בה את הייחודיות של בית הספר. השנה החלה בתול סלמאן, מנחה ברשת הירוקה, ללוות את כל צוות בית הספר בהטמעת החינוך לקיימות בתוכנית הלימודים ובאורח החיים בבית הספר (גם כן במסגרת התכנית המשולבת).

במסגרת העבודה המשותפת החלו המנהל והצוות לחשוב אילו יוזמות אפשר לפתח ואילו שינויים אפשר ליצור ברחבי בית הספר, כדי לספק לתלמידים קצת יותר מרחבים ירוקים ואפשרות ללמידה חוץ כיתתית. בתול הציעה לנצל את גג הבניין, ולבנות עליו משתלה. היא חשבה שהתהליך יהיה ממושך אבל להפתעתה, בביקור הבא שלה בבית הספר כבר עמד על הגג שלד עץ מפואר של משתלה. מתברר שהמנהל החליט לעשות, וכמה שיותר מהר: הוא רכש מתקציב בית הספר חומרי גלם, ובעזרת אב הבית בנה שלד של חממה על הגג.

בניית חממת עץ לבית הספר

מנהל החטיבה ואב הבית בונים את החממה

גג בית הספר בשועפאט

הגג התגלה כמרחב עם פוטנציאל

מנצלים כל פינה

משבוע לשבוע החממה שודרגה: יחד עם התלמידים הם צבעו, בנו והוסיפו אדניות ועציצים והתקינו מערכת השקייה. בחממה הם שתלו תותי שדה, ירקות צמחי תבלין – ואפילו זכו לטעום מהתוצרת.  
כדי לחזק את העשייה היומיומית גייס המנהל מורה בחצי משרה שמלמדת כל כיתה פעם בשבוע על גינון ועל חקלאות עירונית.
השלב הבא היה לנצל עוד כמה מטרים פנויים שנותרו על הגג להקמה של 3 מערכות חקלאות עירונית, ללא אדמה:  
מערכת אקוופונית – הצמחים גדלים במים שבהם חיים דגים שמספקים לצמחים את הדשן הנחוץ.
מערכת אירופונית – הצמחים גדלים בתוך מערכת סגורה ומושקים על ידי מתזים.
ומערכת הידרופונית – הצמחים גדלים על מצע של אבני טוף, במערכת סגורה של מים ודשן.

אדנית עץ

בחממה שתלו תותים, ירקות וצמחי תבלין

כיום משתתף כל תלמיד בבית הספר בשני שיעורים בחודש בחממה שעל הגג.

צוות המורים בנה מערכת לימודים בית ספרית המשלבת את החינוך לקיימות בכל מקצועות הליבה. לדוגמה: בשיעורי אנגלית לומדים על צמחי מרפא באנגלית ועוד. 

 

אדניות ודשא בחטב שועפאט

אסתטיקה בכל פינה בחצר הקטנה

לכל תלמיד יש תפקיד

כדי לחנוך את החממה הפורחת קיים בית הספר בחודש אפריל יום שיא שהקיף את כולם. התלמידים הכינו תחנות שונות בנושאים כמו המשבר הסביבתי, תרבות הצריכה ומזון בריא ומקיים. לכל תלמיד היה תפקיד: סחיטה במקום של מיצי פירות וגזר, הכנת מג'דרה והסברה כיצד הוא מהווה חלבון מלא ומשביע.
תחנה של הכנת שמנים ארומטיים מצמחי תיבול שצמחו בחממה ועוד.
התלמידים ניהלו את כל האירוע בעצמם, בעצמאות ובאחריות.
לאירוע הגיעו בכירים בעיריית ירושלים ובהם לארה מובאריכי, הממונה על החינוך הערבי בעיריית ירושלים וסגניתה נבילה מנאע, וכן מנהלי בתי"ס ומורים מכל השכונה. הם טעמו מהכיבוד הבריא והססגוני, התרשמו משפע הפינות הירוקות ומהטיפוח של כל חללי בית הספר וכמובן – מהחממה הנפלאה שעל הגג.
 

 

תלמיד מסביר על המשבר

התלמידים הפעילו עמדות הסברה על המשבר הסביבתי

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support