פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

חגית גפן: ממשבר להזדמנות, בין מדע לאקטיביזם ותקווה

תאריך פרסום: 28/01/2020

מארגני הכנס על משבר האקלים

ממשבר להזדמנות, בין מדע לאקטיביזם ותקווה

חגית גפן, מנכ"לית הרשת הירוקה

ב-400 אלף השנים האחרונות מראה גרף ריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספירה כי העלייה החדה בריכוזו מתחילה מאז המהפיכה התעשייתית, כאשר האנושות התחילה לשרוף דלקי מאובנים פוסיליים.  האנושות מעולם לא התקיימה במערכת אקולוגית עם ריכוז כזה גבוה של פד"ח – 412 PPM.

25 שנה לאחר שהיה בידינו כל המידע על ההתחממות הגלובלית – ריכוז הפחמן הדו חמצני המשיך ועלה ב-60% בהשוואה לריכוז בשנת 1960. כלומר, למרות שאנחנו יודעים שיש בעיה, אנו ממשיכים לפלוט כמויות אדירות של גזי חממה.

האו"ם מציע שני פתרונות:

    מעבר לאנרגיות מתחדשות והפסקה או צמצום דרסטי של כמות הפליטות. (ואצלנו בישראל, השקעה בגז ולא בפיתוח אנרגיה סולארית)

    מאז המהפיכה התעשייתית, כרתנו 46% מהיערות על פני כדור הארץ ולכן עלינו לטעת עצים במאסות גדולות מאוד. שוב, ישראל היא קטנה אבל גם אנחנו צריכים לשמור על העצים שלנו ולהוסיף עוד. בעולם מתקיימים מבצעי נטיעות של מיליוני עצים, בהודו, ב"חגורה הירוקה" באפריקה, בסין, ומדינות נוספות מצטרפות למאמץ.

עוד פתרון קריטי: צמצום צריכה.

אנו חיים בתרבות של צריכה ללא גבולות. לדוגמה, צריכת מזון מהחי, בשר – 27-35 אחוז מכמות הפליטות מקורה בתעשיית מזון מן החי. ישראל נמצאת במקום 6 בעולם בצריכת מזון מן החי לנפש בעולם. אנחנו אוכלים המון בשר. אנו חייבים לצמצם את כמות המזון מן החי שאנו אוכלים – אם כל אזרח מדינת ישראל יאכל יומיים בשבוע בשר, יהיה צמצום משמעותי.  

מכל אחד מאיתנו נדרש שינוי אישי וגם מערכתי. אנחנו כל הזמן מעבירים מסרים לעצמנו ולדור הבא, שהנוחות מעל הכל. אנחנו חייבים לצאת מהמקום הזה של נוחות.

הפוליטיקאים התעלמו במשך שנים מאזהרות המדענים. בשנים האחרונות המדענים פונים לציבור ומבקשים את עזרתו. מבקשים מאזרחי העולם לצאת לרחובות. ב-2019 כ-7.5 מיליון אזרחים בכל העולם השתתפו במחאות. אנו חלק מתנועה אזרחית גדולה. יש ארגונים רבים, כמו המרד בהכחדה, מגמה ירוקה, ימי שישי למען האקלים…

דרישות המרד בהכחדה: תגידו לנו את האמת, תפסיקו לשקר. דבר שני: חייבים לעבור מיידית לצמצום פליטות ולאנרגיה נקייה, והדבר השלישי: שכל החלטה תתקבל במועצת אזרחים. כי האחריות בידיים שלנו וכבר לא סומכים על הפוליטיקאים.

האם הנוער צריך להוביל את המאבק הזה?

אני חושבת שזו אחריות המבוגרים לצאת למאבק ולצאת לרחובות, כדי שמקבלי ההחלטות ישמעו אותנו. אז בואו השנה למצעד האקלים. אנחנו מביאים תלמידים רבים למצעד אחרי תהליך של הכנה. במצעד הם פוגשים אנשי ציבור, מדענים ובעיקר רואים ש"הימים של הלבד נגמרו" וכי יש המוני אנשים שאכפת להם מהסביבה ודורשים שינוי בהתנהלותנו

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support