פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

זרעי קיץ

תאריך פרסום: 01/08/2017

את הקיץ הזה ניצלנו היטב. מאות מדריכים של תכנית קרב למעורבות בחינוך זכו הקיץ לטעום ולחוות פעילות עם מנחי הרשת הירוקה בכמה ימים מרוכזים של העשרה והשראה בנושא חינוך מקיים.

מנחי הרשת הירוקה התפרסו מאילת בדרום ועד כפר יהושע בצפון. כל מפגש נבנה כשילוב של העמקת הידע בקיימות ודיון בנושא תרבות הצריכה, עם פעילות חווייתית, רב חושית – ורצוי בחוץ.
המטרה הייתה להעביר הלאה את עקרונות העבודה של הרשת הירוקה: פליאה, שהייה בחוץ קרוב לטבע, יצירת חיבורים וקשרים בין אנשים ובין קהילות ושילוב של גישות פדגוגיות חווייתיות ויצירתיות.

בחוץ, למרות החום. פעילות היכרות בסמינר אפעל

 

הנה חלק מהמגוון הרב של פעילויות במפגשים השונים:

הליכה יחפה – אצבעות קודם, עקבים בסוף וחיבור ישיר לתחושות.

כשהולכים יחפים מתחילים להרגיש

 

חריכת שם בעזרת זכוכית מגדלת על פרוסה של ענף זית.
חידוד החושים במשחקים כמו העברת אבן במעגל, משחק "הדוב הגדול" או כבשים וטלאים.
יצירת מנדלה משותפת מחומרים טבעיים שאספנו בחוץ.  
הרצאה מרתקת על קורבנות האופנה ועל תעשיית הטקסטיל הנצלנית שעוררה דיון על תרבות הצריכה ועל המשבר הסביבתי ואיך הוא קשור לכל אחד ואחד מאיתנו.

אפרת יהל פינגר מעוררת דיון סוער

 

הקניון כאתר למידה – יציאה לקניון סמוך, והפעם לא כדי לעשות שופינג אלא כדי להביט במבט אנתרופולוגי וביקורתי על תופעת הקניונים ואיך היא “מפעילה” אותנו וגורמת לנו לרצות לקנות עוד ועוד.
במסגרת למידה חוץ כיתתית בכפר יהושע ביקרו המשתתפים בתערוכה של הציירים אלי שמיר ויאיר גרבוז בגלריה “יד מיכאל”, שם הם חקרו את דרכי ההבעה של האמנים והתנסו ביצירה.  
באילת התארחו המדריכים במכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים, קיבלו הסברים מפי ד"ר גיל קופילוביץ', צפו בקיפודי ים, אלמוגים ובעוד יצורים מופלאים ואז דנו במחזורי חיים, בשיתופי פעולה ובאנרגיה מתחדשת בשונית האלמוגים וחיבורים לחברה האנושית ולקיימות.

קיפוד הים ואיך הוא קשור אלינו

 

 משחק א"ב של קיימות וציור של דמות התרבות המצויה והרצויה, וחשיבה על העבודה החינוכית שאנו עושים בהקשר זה.
סיפורים מעוררי השראה של מאבקים סביבתיים שהצליחו, המוכיחים שאפילו אדם אחד מסוגל לחולל שינוי. המדריכים העבירו את הסיפורים הלאה לעמיתיהם בדרכים מגוונות כמו ציור, הצגה ואפילו תיפוף וריקוד.
בסדנאות היצירה הם קיבלו שפע של חומרים טבעיים וחומרים בשימוש חוזר ונתנו דרור ליצירתיות: הכנת תיקים משקיות ניילון מגוהצות, סריגת אצבעות, יצירת תכשיטים מזרעים שונים, המצאת משחקים, יצירה ללא דבק וציור על חלוקי נחל. בחדווה ובהתלהבות הם כרכו חוטים וחבלים, קדחו במקדחה והבריגו במברגה, מתחו חוטים, קשרו קשרים – וממש לא רצו ללכת הביתה!

המקדחה הייתה להיט

 

המפגשים האלה היו גם הזדמנות להכיר, להחליף רעיונות, להשתחרר וכן – גם להשתטות ולצחוק. הם גם יצרו חיבורים ורצון לשיתופי פעולה עתידיים בין הרשת הירוקה לתכנית קרב.
ובעיקר, המטרה העיקרית הייתה לקחת את התובנות שעלו בכל פעילות וליישם אותן בעבודה היומיומית של המדריכים עם התלמידים:
לצאת החוצה
ללמוד תוך כדי משחק
להפעיל את כל החושים
להתחבר לערכים
להיות אכפתיים
ליצור שיתופים וחיבורים
לגייס את הקהילה
ולא לאבד תקוה.

על ארגון ימי ההעשרה וההשראה אנחנו רוצים להודות ליונית יעקובוביץ, מנכ"לית תכנית קרב, לאדי גטלובסקי, מנהל היחידה הפדגוגית בקרב, לענבל מרש, מנהלת יחידת ההדרכה,

לרכזים האזוריים דידי, מרלן, חן, זהר, אלה ותמנה, וכמובן לכל מנחי הרשת הירוקה שהביאו את הרוח המיוחדת שלהם לכל המפגשים.

מעבירים אבן מיד ליד

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support