פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

זמר זמר לח

תאריך פרסום: 08/11/2017

בואו נדבר על מגבונים לחים. בכמה חבילות אתם משתמשים בשבוע? לניגוב הטוסיק של התינוקת, הפנים של התינוק, משטחים, צעצועים… התרגלנו לשלוף, לנגב ולזרוק עשרות פעמים ביום!
אז ראשית, כדאי לזכור שהמגבונים ספוגים באלכוהול ובחומרים כימיים שעור התינוק לא אמור לבוא במגע איתם. למשל חומרי בישום (המופיעים על התווית כ-Fragrance) המופקים מעשרות כימיקלים שחלקם חשודים כמחוללי אלרגיות ומחלות, או פראבנים, שהם חומרי שימור החשודים כמייבשים את העור, מאיצים את הזדקנותו ועלולים לגרום לאלרגיה…
 ושנית, מה עם העולם שאנחנו מגדלים בו את התינוקות הרכים שלנו?
 תראו מה כותבים על מגבונים לחים באתר "המועצה לישראל יפה":
"המגבונים מיוצרים לרוב מאל-בד, בד לא ארוג העשוי מהחומר הסינתטי פוליפרופילן. מגבונים לחים אינם מתכלים ואינם חוזרים לטבע. בעקבות השימוש במגבונים החד-פעמיים אנחנו מצד אחד מאבדים כל הזמן חומרי גלם, תשומות ייצור ושינוע – ומצד שני מייצרים הררי פסולת”.
אה, בטח תגידו שיש היום מגבונים מתכלים. ובכן, ממש לא: "אותם יצרני מגבונים 'נשטפים באסלה' טענו שהם עשויים בד מיוחד המתפרק ביולוגית במשך הזמן. אך מדובר בתהליך התכלות איטי מאוד המזיק לסביבה וקורה רק בסביבת קומפוסט ולא במים. קיימים בשוק מגבונים מסיבי צלולוזה (העשויים מפחמימות וסוכרים המצויים בדפנות תאים צמחיים) שגם עליהם כתוב שהם נשטפים באסלה. אך החברה המשווקת אותם הדגישה שההתפרקות אינה מושלמת”.
ואם כל זה לא מפריע לכם, אז יש עוד: שטיפת המגבונים הלחים והלא-באמת-מתפרקים באסלה גורמת לסתימות קשות במערכת הניקוז והביוב של הבית, הבניין או היישוב. חלק מהמגבונים שנשטפו לצנרת מגיעים אל מערכות סינון המים, סותמות אותן וגורמות להתפרצויות ביוב קשות. העלות של תיקון הנזקים נופלת על משלמי המיסים – כלומר, אנחנו.
אז מה עושים?
אנחנו ממליצים לחזור למטליות הבד הישנות והטובות, שאותן מכבסים עם כביסת התינוק.

סלסילה עם מטליות בד

מטליות בד. אפשר להכין לבד או להזמין

 

ב-ETSY למשל אפשר לקנות חבילות של עשרות מטליות משכבה כפולה של בדים רכים, צבעוניים ומהממים. פשוט תקליקו Baby Reusable Wipes בחיפוש ותקבלו שפע מסחרר.
מי שיודעת לתפור יכולה להכין בעצמה (לא לשכוח לכבס קודם את הבדים), ולתפור עוד גם לחברות.
שיהיה יום לח ומוצלח!

* כתבות על הכימיכלים במגבונים:

http://www.nrg.co.il/online/29/ART1/643/707.html

http://www.mako.co.il/home-family-toddlers/healthcare/Article-ab0d47269d49341006.htm

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support