פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

"הצצה ירוקה" – הפסטיבל של מיכל בראשון לציון

תאריך פרסום: 05/12/2017

גננות מכינות עיסת נייר

שימו לב: יותר מ-220 גננות (!) בראשון לציון השתתפו השבוע באירוע מיוחד בשם "הצצה ירוקה" – הן התארחו בגנים ירוקים ותיקים בעיר, התרשמו ולמדו איך מיישמים אורח חיים מקיים בגן הילדים.
המארגנת והמנצחת על כל הפסטיבל המדהים הזה, שנקרא "הצצה ירוקה" היא מיכל לוי פרץ – מנחה ברשת הירוקה (בהשתלמויות במסגרת התכנית המשולבת בחינוך לקיימות של משרדי הגנת הסביבה והחינוך) ומדריכת הקיימות בגני הילדים של ראשון לציון.

גנים מארחים בתחום הקיימות

"יש בעיר 74 גנים ירוקים, וזה המון”, אומרת מיכל. "חיפשנו איך לתת לכך ביטוי ואז עלה הרעיון של 'גנים מארחים' בתחום הקיימות”. מיכל איתרה 17 גנים – מהממלכתי, ממלכתי דתי והחינוך המיוחד – שהם כולם גנים ירוקים, המנהלים אורח חיים מקיים, עם שימוש חוזר, גינון, צמצום צריכה וחיסכון במשאבים. כל גננת אירחה בגן שלה קבוצה של גננות, סיפרה על ה"אני מאמין" שלה, על דרך העבודה, על היישום של עקרונות הקיימות בגן וחלקה טיפים ורעיונות.
הגננות האורחות סיירו במוקדים השונים בגן ובחצר וגם התנסו בסדנה מעשית אחת או שתיים, שהעבירה להן המארחת. בין השאר היו שם עבודה בעיסת נייר, הכנת חול קינטי ועבודה בבוץ ועם חומרים שונים, סדנת נגרות, הכנת "בובות דאגה" מענפים וחוטי צמר, שימוש מגוון בתבלינים מגינת הגן (החל מהכנת פסטו, שתילה בעציץ, מיצוי והכנת שמן מתובל, תה צמחים, תרסיס בושם וכו'), בובנאות – הכנת בובות מגרביים וספוגים, הכנת צבע מהטבע, שילוב של חומרי טבע בגן וחשיבותם לעידוד היצירתיות ועוד.
כאמור, מאות גננות נרשמו והגיעו להכיר וללמוד. הן נהנו מאוד מהחברותא ומהקשרים החדשים שנוצרו. הן כתבו, צילמו, החליפו רעיונות התייעצו – ואפילו החלו כבר ליישם את מה שלמדו בגנים שלהן.

רבות אמרו: "ממחר נתחיל ליישם"

הנה מה שכתבו כמה גננות ומפקחות אחרי האירוע:

"הגעתי לגן ולגננת לא ידועה ולא מוכרת בשבילי. גננת מקסימה ומדהימה מלאת מרץ חשק ורצון לעבודה. הכינה ולימדה אותי דברים חדשים ומקסימים – ועל כך ישר כוח. אני בטוחה כי זו הייתה ההרגשה של כל הבנות".

"זו הייתה הזדמנות נפלאה ללמוד דברים חדשים ולהיחשף לנושא הקיימות. הלמידה בקבוצה אינטימית וממוקדת הייתה מאוד נכונה וההתנסות בסדנה הייתה חוייתית ומיישמת. שמעתי הרבה בנות שאמרו: "ממחר נתחיל"…. כן ירבו פעילויות כאלה!”

"יישר כוח על הכנסת אורחים מכל הלב. פתחת את גנך וליבך בעבורינו עם המון אהבה. האהבה ועשייתך החינוכית ניכרת בכל פינה בגן. אשרייך ואשרי הילדים שזכו בך! תודה על נתינה ללא גבול ועל הרגשת היחד שחווינו בגנך".

"מיכל, ההדים של היום עדיין מהדהדים בכולנו. הגננות שהציגו הועצמו והחשיפה לכלל הגננות משמעותית מאוד מאוד! ההשפעה של גננת שעברה תהליך על חברותיה היא אדירה. כל הכבוד לך על עשייה חינוכית מהמעלה הראשונה, על המעוף ועל החשיבה פורצת הדרך!”

אירוע "הצצה ירוקה" יצא לדרך בתמיכתן של שולמית זכאי, מנהלת אגף חינוך קדם יסודי בעיריית ראשון לציון, ומיה שפירא, מנהלת תחום החינוך הסביבתי באגף קיימות וסביבה בעירייה.
תודה למפקחות: אורנה פז, תרצה שלום וגבי קזז בחינוך הממלכתי, מלכה בן זקן בחינוך מיוחד, וענת ירו בממלכתי דתי.
ותודה גדולה מעומק הלב לגננות המקסימות שפתחו את הגן ואת הלב, הכינו מצגות והפעלות, אירחו את עמיתותיהן וחלקו מנסיונן באהבה ובנדיבות: שושי עיני, שני לוי, גל ששון, סיגל הינדי, ורד אלמליח, הדר שר, רוזי חיים, אורית פדידה, לימור קורדובה, עדי גואטה, ריקי שלמה, מירב כהן, אושרת אסולין, טלי ציפרבלט, מירית אלעזר, שמרית בן אברהם וורד סלומון.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support