פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

ד"ר אהובה גורן וינדזור: תגובות צעירים למשבר האקלים

תאריך פרסום: 28/01/2020

הפסיכולוגית אביבה גורן וינדזור

תגובות נוער וצעירים למשבר האקלים ודרכי התמודדות עמן

ד"ר אהובה גורן וינדזור, פסיכולוגית סביבתית

עד לפני שנים מעטות לא ראו בארץ את הקשר בין נפש האדם לטבע. המצב השתנה וכיום גם מקבלי החלטות וקובעי מדיניות יודעים ומבינים שלטבע יש משמעות.
עם זאת ההתייחסות לקשר בין נפש אדם למשבר האקלים הינה חדשה. בעולם וישראל עדיין אין כמעט התייחסות לקשר זה. אין כמעט ספרות מקצועית שעוסקת בתגובות רגשיות למשבר האקלים.
היסטורית, עיסוק בתגובות הרגשיות של ילדים וצעירים למצב העולם מיוחס לשנות ה-70 ולמלחמה הקרה. אז החלה התחושה ש"העולם הולך להיגמר ושאנחנו מקרבים את קצנו במו ידינו".
חשיפה למשבר האקלים:
ההתייחסות המקצועית היא למי שנפגעו בעצמם, למשל מהצפות, משריפות וכד'. מדברים על החוויה הרגשית של מי שכבר נפגע ואיך לטפל בו.
איפה הילדים נחשפים למידע: בבית ובמשפחה, אינטרנט ורשתות חברתיות, בין חברים, אמצעי תקשורת, מע' החינוך הפורמאלית/לא פורמאלית.
הבעיה עם חשיפת ילדים למידע היא תיווך בעייתי: מידע לא מסונן, מועצם מאוד או מוטעה. ילדים נחשפים לכך שהמשבר לא רחוק, קרוב לבית, נחשפים לאירועי הכחדה וסבל של בעלי חיים (במיוחד כשהם רואים תמונות קשות).
התגובות הרגשיות הן חרדה, דיכאון, חוסר אונים ואובדן שליטה, פחד, חשש ותחושת אי צדק.
חלק מהפסיכולוגים טוענים שחרדת אקלים היא בעצם השלכה של בעיות אחרות, של גורמי חרדה אחרים, על המשבר האקלימי. מנקודת המבט הטיפולית, יציאה ממצבי ייאוש וחרדה סביבתיים/ אקלימיים דומה להתמודדות עם מצבי חרדה אחרים.

מה תורם לחוסן אישי וקהילתי?

כמה שיותר גישה לטבע ומערכת של תמיכה חברתית.
ומה מחליש את החוסן? אירועי קיצון אקלימיים, וגורמים אחרים כמו עוני, הגירה, ביטחון וכד' – שמתחרים על תשומת הלב  הרגשית.

CPA – Climate Psychoogy Alliance זו קבוצת פסיכולוגים קליניים, שנוסדה בבריטניה, מפרסמים ניירות עמדה, מדברים על ההשלכות הרגשיות והמלצות לטיפול. מדגישים כי חשוב לשמוע את הקול האותנטי של הילדים, ולא מה שהטמיעו בהם מבוגרים שבסביבתם. לדבריהם, הדבר המרכזי והראשוני שהם שומעים מילדים הוא כעס. ילדים שכועסים על המבוגרים ועל מה שהם עשו לכדור הארץ. הדבר השני הוא אמפתיה לטבע ותחושת חוסר צדק.
לגבי אקטיביזם של ילדים אין דעות חד משמעיות. מהבחינה הרגשית וההשפעות הנפשיות זה לא בהכרח מבורך לגרום לילדים (בגיל עד אמצע בי"ס יסודי) להיות אקטיביסטים ולרצות להפגין. השאלה היא האם הילדים  מגיעים להפגנות כי הם רוצים לרצות את ההורים.

סיכום: יש צורך לתווך לילדים את המידע על משבר האקלים, יש להימנע מלצייר את המצב כסופני.
להתאים את המידע לגיל ולתעל לעשייה ולפעילות תואמת גיל, במיוחד למעשים יומיומיים בבית.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support