פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

אסי שורק: מהעצמי הגרעיני לעצמי האקולוגי

תאריך פרסום: 28/01/2020

הפסיכולוג אסי שורק

מהעצמי הגרעיני לעצמי האקולוגי:  הביטויים הנפשיים של משבר האקלים בקליניקה ובחיים

 

אסי שורק, פסיכולוג קליני, ראש התכנית לפסיכותרפיה בגישת present therapy  ומנהל שותף של מרכז "טבע ומהות"

 

האם יכול להיות משבר אקלים שלא קשור לנפש האדם? האם משהו יכול לקרות בסביבה שלא משפיע עלינו?
כשאנחנו מוצפים ביותר מדי מידע וקשה לנו להכיל – אנחנו "כבים" (shut down).
יש אנשים החווים תחושות של חוסר טעם להמשיך לחיות, כעס על כך שאנשים ממשיכים לבלות, או על כך שבבית הספר לא מלמדים על המשבר. מטפלים בקליניקה בכל העולם נחשפים לדוגמאות כאלה יותר ויותר.
לדיכאון, לייאוש ולחרדה יש סיבות רבות, כולל מבנה האישיות של אנשים רגישים במיוחד. אבל ממשבר האקלים אי אפשר להתעלם.
ממחקרים למדנו כי ההשפעות של משבר האקלים הן מעבר להשפעות של החשיפה לאסון טבע.

יש סוגים נוספים של חשיפה:

חשיפה מזדחלת – חשיפה לא אקוטית להשפעת שינוי האקלים. משהו הדרגתי מאוד.
חשיפה לתחזיות הקשות – מה שמציגים חוקרים והמדיה.
חשיפה בלתי נמנעת הנובעת מהתלות ההדדית ומהרטט של יחסי הגומלין שיש בינינו לבין כל התופעות. גם מי שנמצא בהישרדות ואף פעם לא שמע על משבר האקלים – משהו בגופו יודע את זה. מדובר על רמת האנרגיה, על התדר המשותף.
על פי תפיסה זו משבר האקלים אינו יכול שלא להשפיע על כולנו ועל כל הרבדים שלנו.
אם נתבונן היסטורית על התפיסה הזו, יש קו פרשת מים שמפריד בין האמונה שהאדם לבד מול העולם, עומד לבד מול גורלו, לבין האמונה שהאדם הוא אחד עם הכול. יש אפשרות מיטיבה בחריגה של העצמי למשהו שהוא מעבר, לאפשרות שהקיום שלנו אינו נפרד אלא חלק מהכלל.

פסיכולוגים המדברים על האפשרות הזו של התמזגות הציעו את הפסיכולוגיה של המרחב. זרמים פילוסופיים חינוכיים וטיפוליים המצביעים על כך שהבריאות הנפשית שלנו נמצאת בתלות מוחלטת למצב הסביבה. יש קשר ישיר בין כמות השטח הירוק שמסביב לנו לרמות החרדה והדיכאון. הפסיכולוגיה של המרחב מציעה שאני והמרחב אינם נפרדים. אני יוצא למרחב בתנועה. אקטיביזם הוא פעולה במרחב – אבל גם פעילות עבורי עצמי.

מה אני יכול לעשות כפסיכולוג קליני, ומה אנחנו יכולים לעשות כבני אדם, מול הידיעה של משבר האקלים?

לשאול שאלות: מטפל חייב להיות אקטיביסט, חייב לשאול את עצמו מה קורה בחוץ.
לאמץ את רוח המיינדפולנס: תרגול החותר תחת ההרגלים האוטומטיים שלנו ובודק 3 מערכות יחסים: את יחסיי עם עצמי, את יחסיי עם זולתי ואת יחסיי עם הסביבה. מטפלים מביאים את הסביבה לקליניקה אפילו באופן יזום, מה קורה בחוץ. להביא את המטופל לסקרנות לגבי היחסים שלו עם הסביבה, עם כל מה שקורה בחוץ כחלק מהקיום שלו. ואז הטיפול מתרחב מעבר ל"אני והמטופל". אנחנו שותפים לאותו רטט של רקמה אנושית אחת.
לטפח נוכחות אוהבת (loving presence) – נוכחות שיש בה גם אמפתיה וגם את הידיעה שכל אחד שותף לצורך להרגיש מאושר. הידיעה שכולם חוו פעם שברון לב, לכולם צורך להרגיש אהוב, מקובל והכי חשוב: שייך. אנחנו כאנשים שחשוב לנו מהסביבה ומהאקלים, לגרום לאנשים להרגיש שייכים זה מעשה אקולוגי, פוליטי. עלינו לעזור לאנשים להרגיש שייכים ושהם פחות לבד בעולם.

החוויה האישית נעה בין שני קטבים: אני קטן והעולם גדול עליי לעומת מצב שבו העולם, הנוף, הוא בלתי נפרד ממני. העולם הוא שלוחה שלי ואני מרגיש שייך. כך אני יודע לאן הייתי רוצה לקדם את התודעה ואת המודעות של אנשים שאני פוגש. ככל שאראה את האנושיות בכל אחד אוכל לגרום להם להרגיש שייכים.
כשאני מרגיש שייך – התחלואה של המים והעצים היא התחלואה של, ואז אני מרגיש אחראי ואפעל כדי שמשהו בסביבה שלי יהיה יותר טוב.

למי שמעונין להעמיק בלימודי טיפול וחינוך המשלבים טבע ומיינדפולנס מומלץ לבקר באתר של מרכז 'טבע ומהות':
https://www.tevamahut.org.il/mbsr

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support