פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

אירוע הגמר לתכנית "מניעים את הגלגל מחדש"

תאריך פרסום: 27/03/2017

הענקת הפרס לפרויקט המוביל באירוע גמר תכנית הדלקים

על המדשאות הירוקות של כפר הנוער ויצו הדסים התרוצצה לפני שבוע מכסחת דשא יוצאת דופן: הגג שלה היה מכוסה בלוחות סולאריים, והיא נעה בחרישיות ובמהירות, בלי רעש מנוע או פליטת עשן.
המכסחת הסולארית הזו, "אורורה" שמה, נבנתה על יד קבוצת תלמידי כיתה י' בהנחיית המורה חיים זיו, במסגרת התכנית "מניעים את הגלגל מחדש" העוסקת בתחליפי דלקים – והיא היתה אחד מפרויקטים רבים שהוצגו על ידי קבוצות תלמידים מכל רחבי הארץ שהשתתפו באירוע הגמר הארצי של התכנית.

תכנית מניעים את הגלגל מחדש

משתתפי אירוע הגמר הגיעו מ-9 בתי ספר בארץ

 

את תכנית הלימודים הייחודית הזו פיתחה "הרשת הירוקה" בשיתוף משרד החינוך והמנהלת לתחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה. היא מציגה את התלות שלנו במשאב הנפט וחושפת את התלמידים לקשרים בין אנרגיה, תחבורה, משאבים, כלכלה וסביבה ומעוררת בהם מודעות, חשיבה ביקורתית, נקיטת עמדה ומעורבות.  את הידע וההבנות שרכשו מיישמים התלמידים בפרויקט רלבנטי לבחירתם.
השנה הועברה התכנית ב-24 תיכונים ברחבי הארץ, הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי. כל אחד מהמורים למדעים שלימדו את התכנית עבר השתלמות מיוחדת וקיבל ליווי צמוד של אחד ממנחי "הרשת הירוקה", כמו גם ערכת חומרי הוראה והמחשה.

לאירוע הגמר הארצי, שהתקיים ביום שני בשבוע שעבר הגיעו-15 קבוצות מתשעה תיכונים:

מקיף י"א אשדוד (עם המורה אסף פז), סנט מיכאל ביפו (עם המורה מאי חאג' יחיא), אורט רמלה (עם המורה מוהנד תאופיק דיואני), עין ג'ראר באום אלפחם (עם המורה מוחמד אלגרביה), תיכון ראמה (עם המורה חניפה כיאל), תיכון מעלה עירון (עם המורה עזאת זיד), תיכון אליאנס חיפה (עם המורה דותן ברמן) ועתיד טירה (עם המורה סאמיה אבו חיט).
 
כל התלמידים הגיעו מוכנים ונרגשים עם מצגות, סרטונים ודגמים שבנו במו ידיהם. למרות ההתרגשות הרבה הם עמדו בפני כל הקהל והשופטות והציגו את הפרויקט שלהם – בעברית ובערבית – בביטחון וברהיטות, הסבירו את הסיבות לבחירת הנושא, את המחקר שביצעו והמסקנות מהתהליך שעברו לאורך השנה.
 
הפרויקטים נבחנו על ידי השותפות לתוכנית: הימת יונס – מנהלת תחום חינוך ופרוייקטים בינלאומיים במינהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה, חני פלג – הממונה הארצית על חינוך לקיימות באגף המדעים של משרד החינוך, שרה זאווי – מ"מ מפמ"ר מדעי הסביבה, המזכירות הפדגוגית – משרד החינוך וחגית גפן – מנהלת הרשת הירוקה.

השופטות באירוע גמר תכנית הדלקים

השופטות בוחנות את הפרויקטים השונים

והפרוייקטים שזכו לציון לשבח מיוחד הם:

בתואר הפרויקט המוביל זכתה: מכסחת הדשא הסולארית "אורורה" של הצוות מביה"ס ויצו הדסים. הצוות הוזמן להציג את הפרויקט בכנס "אקומושן" של המינהלת לתחליפי דלקים, שיתקיים במאי 2017.

 

 

תואר הפרויקט הרלוונטי ביותר לחיי התלמידים: דגם "יפו הירוקה" של ביה"ס סנט מיכאל אשר הציג דגם של יפו, עם הצעות לנתיבי תחבורה ציבורית, שבילי אופניים, גינה קהילתית ועוד רעיונות מקיימים בעיר.

מודל יפו הירוקה

תואר הפרויקט המוביל בהעמקה וחקר:  "סקר זיהום קרקע מתחנות דלק בחיפה" של ביה"ס אליאנס חיפה. התלמידות אספו מידע ממקורות שונים ובנו מאגר נתונים המרכז את התמונה לגבי זיהום קרקע מתחנות דלק. בהמשך הן פנו  למשרדי ממשלה רלבנטיים כדי שיפעלו בנושא.

תואר הפרויקט עם פונטציאל מבטיח:  "תחליפי דלקים דרך שימוש באנרגיה סולארית" מביה"ס עין ג'ראר מעלה עירון. התלמידים בנו מטען חשמלי מתאים סולריים והצליחו להטעין בעזרתו טלפון סלולרי ולהפעיל מאוורר. כך המחישו לכלל התלמידים שאפשר להשתמש באנרגיה זמינה לכל ולצמצם את טביעת הרגל האקולוגית שלנו.

תיכון עין ג'ראר מציג את הפרויקט

תואר הפרזנטציה הטובה ביותר: פרויקט "מסביב לעולם" מביה"ס מקיף י'א אשדוד, אשר הציג תמונת מצב עולמית וכן תסריט דמיוני: מה היה קורה אילו המדינות החזקות בעולם היו משנות את דרכי הפעולה שלהן ומשתפות פעולה ליצירת עתיד נקי מתלות מנפט.

אירוע גמר תכנית מניעים את הגלגל מחדש

נציגות מקיף י"א אשדוד מציגות את הפרויקט שלהן

 

כל הקבוצות אשר השתתפו באירוע הגמר הדו-לשוני זכו להציג את העבודות שלהן, להכיר קבוצות מקבילות מתיכונים אחרים ולהיחשף לפרויקטים מעניינים ומרחיבי אופקים מרחבי הארץ. כולם חזרו הביתה עם הרבה ידע חדש, עם גאווה על יכולת הביצוע וההצגה של פרויקט – ועם תעודת השתתפות מהודרת.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support