פעם ראשונה באתר? צור חשבון

חזרה
  • עברית

איך להפוך לבית ספר יער

תאריך פרסום: 16/10/2018

כיתה לומדת ביער

“הכי כיף היה לראות את הילדים שבכיתה, ביומיום, הם מתוסכלים. אף אחד לא אמר 'משעמם לי'. לא היו בעיות משמעת. הילדים היו עסוקים, בעשייה. רצים, קופצים, בודקים, חוקרים. הם היו פשוט מאושרים". לא מדובר פה על שיטת הוראה חדשנית בחלל מעוצב, עם פופים וצבעים ססגוניים על הקירות. זה היה פשוט יום חוץ. ליתר דיוק, יום היער הראשון של שכבת כיתות ב' בבית הספר כרמל וים.

 

תלמידים הולכים בשדה

יוצאים לדרך…

 

מחליטים

כבר כמה שנים שבבית הספר היסודי הממלכתי כרמל וים, שנמצא בעין כרמל, מעמיקים בתחום הקיימות. הצוות עבר כבר שתי השתלמויות במסגרת התכנית המשולבת בחינוך לקיימות של משרדי הגנת הסביבה והחינוך, בליווי איילת טפיארו  מהרשת הירוקה. הם עבדו הרבה על למידה חוץ כיתתית, אבל היציאה לחצר בית הספר לא הספיקה.
ערגה חי, סגנית המנהלת ומחנכת כיתה ב', מספרת: "בעקבות ההשתלמויות, וגם בהשראה של מיטל וקנין, גננת מבית אורן שנוהגת לצאת ליום חורשה בשבוע, התחלנו לחקור את הנושא של בית ספר יער. ההורים בקהילת בית הספר שלנו רוצים למידה אחרת,  ובאסיפות הורים הם ממש עפו על הרעיון”.
המנהלת אורלי ריבנפלד החליטה לקפוץ ישר למים העמוקים: כבר השנה שכבות א'-ב' יוצאות ליום מלא ביער, אחת לשבוע. "תפיסת העולם שלנו אומרת שלמידה חוץ כיתתית היא חלק משמעותי מבית הספר", אומרת אורלי, “בחרנו בשכבות א' – ב' כי אנחנו רוצים שזה יהיה תהליך של צמיחה לאורך שנות הלימודים. זה גם יוצר רצף עם הגנים שמזינים אותנו, שבחלקם כבר יוצאים לימי חוץ”.

 

ילדים יושבים במעגל

לכל כיתה נבחר שטח משלה

נערכים

אחד העקרונות בחינוך יער הוא שהייה במקום קבוע, מוכר, שאפשר להעמיק ולחקור אותו וגם לראות איך הוא משתנה על פני עונות השנה. אורלי וערגה, יחד עם איילת ויודקה מהרשת הירוקה, איתרו מקום מתאים, במרחק של כעשרים דקות הליכה מבית הספר, והוחלט שזה יהיה מרחב החוץ הקבוע.
במהלך חודש ספטמבר יצאו כל המחנכות ומורות השילוב של א'-ב' להכיר את השטח שנבחר. כל מחנכת בחרה איזור לכיתה שלה, הן החליטו איך ייראה היום, מה יהיה הלו"ז, איפה יהיה איזור השירותים וכו'. גם בכיתות הייתה הכנה: "אמרנו לילדים שכל שבוע יוצאים ליום יער”, מתארת ערגה. "הולכים ברגל, מגיעים למתחם שלנו ושם שוהים. מי שרוצה יכול להביא מגדלות, מגדירי צמחים. עברנו על חוקי ההליכה, למשל המורה בראש והסייעת במאסף, חובשים כובע ונועלים נעליים סגורות”.

 

ילדה מסדרת אבנים

התלמידים הכינו "בית" לכיתה

ויוצאים

בשבוע שעבר יצאו הכיתות בפעם הראשונה ליום היער, שכבה א' ביום רביעי, שכבה ב' ביום חמישי. הם בילו כארבע שעות בשטח. ליוו אותם איילת וכן שני מאבטחים-מע"רים (עד שהמורות יעברו קורס עזרה ראשונה).
 ערגה: "כשהגענו לשטח אמרתי לתלמידים תעשו מה שאתם רוצים, וזהו. הם אספו עצים ואבנים, בנו "מחנות", ילדות שיחקו דוקים עם ענפים. התערבבו בנים ובנות, מה שלא קורה בכיתה. עבר שם עדר פרות והלכנו לראות אותן". אחת הילדות, שבבוקר חששה מאוד לצאת, ניגשה למחנכת שלה במהלך היום ואמרה: "איזה כיף שבאתי, נורא כיף לי להיות פה". הילדים בנו "בתים" מענפים, סימנו שטחים באבנים, יצרו מקום למנוחה, מקום לאשפה…

"כשהגיעה השעה 12 ואמרתי שצריכים ללכת – כולם התבאסו. בדרך חזרה ראינו חצבים ושיחקנו במשחקים, וחזרנו עייפים אך מרוצים. כל אחר הצהריים קיבלתי תגובות נהדרות מההורים. למשל, שילדים שבדרך כלל לא משתפים – לא הפסיקו לספר בבית כמה הם נהנו”.
גם המנהלת אורלי מרוצה: "המורות חזרו נרגשות. הן ציינו שההיבט החברתי בלט באופן מאוד חזק. נוצרו שיתופי פעולה שלא היו קודם,  קשרים חברתיים חדשים בין הילדים. ראו שהילדים באמת השתמשו במיומנויות כמו לחשוב מחוץ לקופסה, יצירתיות, תקשורת בינאישית. זו בהחלט התנסות אמיצה, אני מברכת על כך שהצוות נרתם לעניין בצורה בלתי רגילה, ממקום מבין שזו חוויה חשובה לילדים".
"היו כמובן ילדים שהיה להם יותר קשה, לדוגמה חלק מתלמידי כיתות א', והיו גם מורות וסייעות שהתקשו להתמודד. אנחנו בתהליך לראות איך הופכים את היציאה השבועית הזו למקום של למידה גם לא פורמלית וגם פורמלית".

 

ילדים ביער מדברים

בשטח נוצרו חיבורים חדשים

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support